V minulém podcastu, v podcastu č. 21 jsme procentuálně změřili, jestli Vás v práci pohání motor disciplína, nebo motor inspirace. Disciplínu si můžete představit jako takovou fialovou příměs Vaší krve, která Vás tak nějak přirozeně nutí držet sliby, termíny a věci dopředu plánovat. Inspirace naopak barví Vaši krev lehce do zeleno-žluta a umožňuje Vám bez většího stresování měnit své postoje, přizpůsobovat postupy práce aktuální situaci, a tak v pohodě žít bez plánu. Dnes se podíváme na další dva aspekty, které nám ukážou, jakou optikou nahlížíte na řešení problémů v práci a doma.

Má asistentka, má pravá ruka, úžasná obchodní referentka Marcela Samková mi napsala: „Peti, ten podcast o disciplíně a inspiraci byl super, ale mně vyšlo, že jsem na 73 % poháněná inspirací a úplně stejně na 73 % poháněná disciplínou. Je to možný?“ No, jasně že je! Právě to je jedno z kouzel Lumina Learning, měří Vaše chování situačně, zahrnuje takové to „občas“ nebo „to záleží na lidech, na situaci, na úkolu… doplňte si to svoje…“. Marcelka je opravdu silná v obojím, dle situace přepíná barvu své krve, a když je potřeba, do fialové disciplíny stříkne trošku inspirující flexibility a jindy zase frčí na bezstarostné přizpůsobivé kobyle, se kterou se ale prohání jen ve výběhu s plotem z disciplíny. Jestli jste ještě daný podcast neslyšeli nebo nečetli, doporučuji se na něj hned po tomto vrhnout!

Zároveň budu moc ráda, když mi napíšete e-mail nebo pinknete zprávičku na FacebookuLinkedInu či Instagramu, co všechno Vám tohle naše testování přináší a jak s tím pracujete. Nebo jestli máte jakoukoliv otázku ohledně Lumina Learning, určitě mi taky hned napište, ráda všechny dotazy zodpovím. Vy, moji posluchači a čtenáři, jste tím mým největším životním motorem.

Dnes se vrhneme na další 2 aspekty z 8, které Lumina Learning v té úplně jednoduché, zdarma verzi měří. Otestujete si, jestli myslíte komplexně a jste vizionářský snílek, nebo naopak jste realista jako prase a stojíte pevně nohama na zemi.

Bude to rychlovka, bude to zábava a budete k tomu opět potřebovat jenom Vaše prsty.
Nejdříve si změříme, na kolik procent stojíte…
NOHAMA PEVNĚ NA ZEMI

Přečtu Vám celkem 6 výroků, za každé „ano, ta věta mě vystihuje“ zvedněte jeden prst. Pokud na Vás tedy bude sedět všech 6 vět, budete mít na konci zvednutých 6 prstů, pokud si na všechny tvrzení v hlavě odpovíte „ne“ (což se taky klíďo píďo může stát), nebudete mít zvednutý ani jeden prst. Tedy za každé ano – jeden prst nahoru. Za každé ne – nic nezvedáte, nic neubíráte.

1. Vyhýbám se přílišnému komplikování věcí a snažím se, aby vše zůstalo jednoduché.
2. Pracuji nejlépe s věcmi, které jsou konkrétní a skutečné.
3. Opakující se a detailní úkoly zvládám dobře.
4. Když pracuji na úkolu, tak jsem puntičkář.
5. Jsem skeptický vůči novým myšlenkám.
6. Nerad měním vyzkoušené a osvědčené metody.

Paráda! Kdo jste slyšeli nebo četli poslední podcast, tak už víte, že teď bude následovat trošku úplně „jednoduchoučké“ matematiky. Když nemáte zvednutý ani jeden prst, jste na nule, nejdete do mínusu. Pokud máte zvednutých všech 6 prstů, nemusíte taky nic počítat, jste na 100 %. Se všemi možnostmi mezi pracujeme následovně: Počet prstů vynásobte 20 a odečtěte 7. To znamená, mám zvednutých třeba 5 prstů, 5krát 20 je 100 a 100 mínus 7 je 93. Jste tedy na 93 % NOHAMA PEVNĚ NA ZEMI. Tedy ještě jednou, počet prstů vynásobit 20 a odečíst 7.

Právě jste spadli do jedné ze 3 kategorií:

Jste do 30 %? Pak určitě nejste realista, což není špatně, ne všichni jsou, a vsadím se, že se najdete v další sekci, kdy budu popisovat vizionářství. Nastražte ale uši při popisu „Jak se projevujete v práci a doma, když stojíte nohama pevně na zemi?“. Stoprocentně tam poznáte možná svého kolegu, možná svého šéfa nebo partnera či partnerku.
Máte mezi 30 a 70 %? Pak bych Vás zařadila do efektivních realistů, využíváte daný aspekt tak akorát ?
Jste mezi 70 a 100 %? Pak je to Vaše extra super silná stránka! Gratuluji! Jenom si při poslouchání následujícího popisu trošku hrábněte do svědomí, jestli to občas maličko nepřeháníte.

Co to znamená v praxi „STÁT V ŽIVOTĚ PEVNĚ NOHAMA NA ZEMI“?
Jste zkrátka praktický realista. Soustředíte se na to, co je, a ne na to, co by mohlo být. Na základě všech dostupných vstupů a výstupů a Vašich předešlých zkušeností dokážete uchopit a naplánovat projekt tak, aby byl uříditelný, aby byl realizovatelný. Zároveň máte velký smysl pro detail, a když něco děláte, tak precizně. Proto si Vás mnoho lidí velmi cení. Slova změna či nový postup ve Vás vzbuzují nepříjemné pocity, preferujete řešit věci otestovanými, známými a vyzkoušenými metodami. Proč nutně zkoušet něco nového, když to staré funguje? Jste instinktivně opatrný, Vaše rozhodnutí jsou založena na důkazech a důkladné analýze všech možností.
Ale pozor! Ne všichni jsou jako Vy! Dávejte pozor dál.

Teď si změříme Vaši vizionářskou stránku. Jak moc dokážete…
MYSLET NAD VĚCMI KOMPLEXNĚ
Připravte prsty a zase za každé „ano“ jeden prst nahoru, za každé „ne“ nic.
1. Jsem dobrý v abstraktním myšlení.
2. Všimnu si i takových souvislostí, které ostatním nejsou zřejmé.
3. Mám mnoho kreativních myšlenek.
4. Mám velkou představivost.
5. Moje myšlenky jsou považovány za odvážně a radikální.
6. Znají mě jako někoho, kdo se dovolává změny současného stavu. 

A zase stejné počty. Počet prstů vynásobíme 20 a pak odečteme od čísla 7. Výjimky jsou jen dvě, kdy nemusíte nic počítat, nemáte-li žádný zvednutý prst, jste na nule, a máte-li všech 6, jste na plných 100 %.

I kategorie máme stejné jako předtím:
Do 30 %: Komplexní myšlení není Vaše síla, evidentně budete mít sílu někde jinde.
Mezi 30 a 70 %: Schopnost přemýšlet nad věcmi komplexně využíváte tak akorát.
Nad 70 %: Výborně! Kápli jsme společně na Vaši silnou preferenci, jen opatrně, zamyslete se přeci jenom, jestli to někdy nepřepísknete.

Jak se chováte, když…
PŘEMÝŠLÍTE NAD SVĚTEM KOMPLEXNĚ
Jste kreativci, vizionáři, „generátoři“ nových nápadů. Díváte se na věci nestandartní optikou, rádi řešíte problémy jinak, inovátorsky. Vždy přemýšlíte nad tím, zda by se něco nedalo vylepšit, baví Vás otřásat tzv. statusem quo a nebojíte se obcházet kvůli svým vizím tradice a pravidla. Dokážete o svých nápadech mluvit nahlas, i když by ostatním mohli přijít divné nebo až moc radikální. V hlavě Vám běhají různé scénáře, příběhy – situace, lidi, úkoly si spojujete a dokreslujete. V každé situaci se soustředíte na příležitosti a nové možnosti.

Jak celkově pohlížet na výsledky?
Buď máte opravdu jednu dominantní preferenci – pak si odpovězte sami pro sebe, jak Vám to v práci pomáhá, kdy přesně ji využíváte, zamyslete se i nad tím, zda tuto preferenci nepřeháníte.
Nebo Vám vyšlo vyvážení – máte tedy např. 73 % nohama pevně na zemi a 73 % komplexní myšlení, pak jste buď opravdu krásná kombinace realista-vizionář nebo dané aspekty využíváte situačně. Odpovězte si zde sami na otázky: V jakých situacích reaguji velmi pragmaticky, a v jakých situacích naopak vizionářsky? Proč to mám nastavené zrovna takto?

Parádička, a teď asi nejzajímavější část.
Kde vznikají NEJČASTĚJŠÍ STŘETY V PRÁCI?
Šéf realista a zaměstnanec vizionář: Šéf miluje tabulky, excely, jsou pro něj důležité detaily a velmi nerad se pouští do změn, již ze své podstaty může skepticky nahlížet na jakýkoliv návrh na „dělat věci jinak“. Zaměstnanec trpí, považuje svého nadřízeného za puntičkáře a perfekcionistu. V plno věcech vidí možnosti na vylepšení, ale už se ani nesnaží nic navrhovat, protože ví, že se k tomu šéf postaví negativně. Vadí mu, že jeho šéf nevidí věci v širším měřítku.

Šéf vizionář a zaměstnanec realista: Šéf nechává volnou ruku zaměstnanci a pobízí je k vytváření návrhů na vylepšení procesů, sám zavádí na pracovišti novinky a rozčiluje se, že jeho zaměstnanec je nadšeně nevítá a že miluje věci dělat postaru. Zaměstnanec má šéfa za inovátorského pošuka, který dělá změnu pro změnu, aniž by si zanalyzoval situaci.

Kde vznikají NEJČASTĚJŠÍ STŘETY DOMA?
Příkladem nápad jít v neděli na výlet. Vizionář přijde s milionem nápadů, ať už realizovatelných, či absolutně mimo zákony naší planety, zcela se pro všechny nápady nadchne a rád by je i skombinoval. Realista je vystresovaný všemi možnostmi a nechápe, jak vizionář může vůbec s něčím takovým přijít. Vizionář je zase naštvaný, že realista nikdy nic nevymyslí a vždycky je to na něm.

Hlavní poselství tohoto podcastu je: Nejprve si změřte Vaše preference, a pak odhadněte preference druhého člověka. Nebo mu přepošlete tento podcast. Následně najděte zlatou střední cestu, která bude vyhovovat oběma stranám. Ať už v práci nebo doma. Pamatujte si, změna je dobrá věc, pokud dává smysl.

Jestli Vás zajímá víc a rádi byste detailně prozkoumali, jak fungujete a jak můžete zlepšit pracovní i soukromé vztahy kolem sebe, určitě se podívejte na můj web, kde zjistíte o Lumina Learning o dost víc.  Nebo si v tomto článku rovnou stáhněte plný 35stránkový vzorový profil.

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými partnery, kolegy nebo přáteli. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz.