Ach můj bože, slova extroverze a introverze byla už tolikrát všude skloňována. Minimálně na koučincích a prezentacích to slyším pořád dokola: „No jo, ale já prezentovat nikdy nebudu umět tak dobře, já jsem introvert,“ nebo „Já ale nechci prezentovat jako extrovert, budu vypadat jako šašek,“ nebo dokonce jsem slyšela i „Já se v životě nikdy nedokážu pořádně prosadit, jsem totiž introvert.“

Dámy a pánové, všechno tohle jsou jen výmluvy a hlavně je to pořádná blbost! 90 % mých klientů jsou introverti. A stačilo málo a prezentují fantasticky! Navíc pouze v Lumina Learning Vám může vyjít, že jste třeba z 80 % extrovert a z 50 % introvert. Že to nejde? Že to nedává 100 %?

Jde to. A v dnešním podcastu se sami bleskurychle otestujete dle Lumina Learning!

V dílech #21 a #22 jste změřili hned 4 z 8 osobnostních aspektů Lumina Learning. Jste tedy v polovině Vašeho sebepoznání! V podcastu #21 jste zjistili, zda Váš životní motor má na sobě cedulku disciplína, nebo inspirace. V podcastu #22 jste zase prozkoumali, jak přistupujete k řešení problémů – zda v hlavě zmáčknete svůj vizionářský spínač, nebo se naopak pevně uzemníte nohama na zemi. Jestli jste ještě neprošli mými předešlými „rychlo-testíky“, určitě si oba dané podcasty poslechněte nebo přečtěte jako článek. Dám ruku do ohně za to, že Vám to vyřeší spoustu hádek a starostí jak v práci, tak doma s rodinou.

Navíc… budu ze srdce ráda, když mi napíšete e-mail nebo pinknete zprávičku na Facebooku, LinkedInu či Instagramu, jak se Vám měření s Lumina Learning líbí, co nového jste zjistili o sobě nebo o svých blízkých a jak Vám tato informace pomohla. A obecně, pokud máte jakoukoliv otázku týkající se Lumina Learning, prezentací nebo máte nápad, na jaké téma by mohl vzniknout další podcast, určitě mi taky hned napište, ráda všechny dotazy zodpovím.

Vy, moji posluchači a čtenáři, jste zase mým životním motorem.

Dnes se vrhneme na 5. a 6. aspekt z 8, které Lumina Learning v té úplně jednoduché zdarma verzi měří, a to extroverze vs. introverze.

Držte si klobouky, bude to jízda, hvězdy.

Nejdříve si změříme, z kolika procent jste…
INTROVERT

Přečtu Vám celkem 6 výroků, za každé „ano, ta věta mě vystihuje“, zvedněte na ruce jeden prst. Pokud na Vás tedy bude sedět všech 6 vět, budete mít na konci zvednutých 6 prstů, pokud si na všechna tvrzení v hlavě odpovíte „ne“ (což se taky klidně může stát), nebudete mít zvednutý ani jeden prst. Tedy za každé ano – jeden prst nahoru. Za každé ne – nic nezvedáte, nic neubíráte.

1. Trvá mi delší dobu, než si najdu přátele.
2. Dříve, než ve skupině nahlas promluvím, nechám si čas na promyšlenou.
3. Většinou působím vážně.
4. Kontroluji, kdy a kde vyjádřím své emoce.
5. Jsem nejefektivnější v komunikaci 1 na 1.
6. Před tím, než vyslovím svůj názor, naslouchám druhým. 

Frčíme dál! Kdo jste slyšel nebo četl poslední dva podcasty, tak už víte, že teď bude následovat taková lehká matematická hra. Když nemáte zvednutý ani jeden prst, jste na nule, nejdete do mínusu. Pokud máte zvednutých všech 6 prstů, nemusíte taky nic počítat, jste na 100 %. Všechno mezi počítáme následovně: Počet prstů vynásobte 20 a odečtěte 7. To znamená, mám zvednuté třeba 4 prsty, 4krát 20 je 80 a 80 mínus 7 je 73. Jste tedy na 73 % INTROVERT. Tedy ještě jednou, počet prstů vynásobit 20 a odečíst 7.

Právě jste spadli do jedné z 3 kategorií:

Jste do 30 %? Pak ve Vás dřímá jen něco málo z introverta a pravděpodobně budete prsty zvedat při výrocích pro extroverta. Pozorně ale poslouchejte, jak se chová a jak poznáte takového klasického introverta, určitě v popisu poznáte někoho z rodiny, přátel, kolegů nebo třeba z šéfů.

Máte mezi 30 a 70 %? Pak bych Vás zařadila do „efektivních introvertů“. Já vím, zní to divně – obzvlášť, když jste do teď žili v přesvědčení, že jste buď introvert, nebo extrovert. Ale i introverze se dá efektivně dávkovat a využívat.

Jste mezi 70 a 100 %? Pak je introverze Vaše extra super silná stránka! Gratuluji! Jenom si při poslouchání následujícího popisu trošku hrábněte do svědomí, jestli to občas maličko nepřeháníte.

Co vlastně znamená INTROVERZE?
Neskáčete do řeči, nemáte to rádi.
 Nasloucháte ostatním, snažíte se jim doopravdy porozumět a až potom jim nabízet své nápady a úhly pohledu. Rádi pracujete sami, nepotřebujete se neustále s někým radit a něco probírat. Když máte klid se soustředit, dokážete podat impozantní výsledky. Lidi Vás mohou mít za tichého a vážného člověka, ale je to způsobeno pouze tím, že na veřejnosti neradi ukazujete emoce. Ty projevujete v soukromí nebo se svými nejbližšími. Nejdříve přemýšlíte a až potom mluvíte. Často se o Vás říká, že moc nemluvíte, ale co řeknete, to je perla. Preferujete písemnou komunikaci, kdy si můžete to, co řeknete, promyslet.
Ale bacha! Ne všichni jsou jako Vy! Dávejte pozor dál.

A teď se vrhneme na druhé měření, kolik v sobě máte…
EXTROVERTA

Připravte prsty a zase za každé „ano“ jeden prst nahoru, za každé „ne“ nic.

1. Mému přemýšlení pomáhá, když mohu s ostatními o tématu hovořit.
2. Aktivně udržuji širokou sociální síť.
3. Ostatní lidé vidí, když se pro něco nadchnu.
4. Lidé mě vnímají jako pozitivního a entuziastického.
5. Často ve skupině převezmu iniciativu.
6. Ve skupině jsem většinou přesvědčivý a ovlivňuji ostatní.  

A zase stejné počty. Počet prstů vynásobíme 20 a pak odečteme číslo 7. Výjimky jsou jen dvě, kdy nemusíte nic počítat, nemáte-li žádný zvednutý prst, jste na nule, a máte-li všech 6, jste na plných 100 %.

I kategorie máme stejné jako předtím:
Do 30 %: Extroverze není Vaše síla, pravděpodobně opravdu tíhnete k introverzi.

Mezi 30 a 70 %: Jste „efektivní extrovert“, zkrátka tak akorát. ?

Nad 70 %: Výborně! Kápli jsme společně na Vaši silnou preferenci, jen opatrně, zamyslete se přeci jenom, jestli to někdy nepřepísknete.

Jak Lumina Learning popisuje EXTROVERZI?
Milujete práci s lidmi. Nedělá Vám absolutně žádný problém oslovit nové lidi a začít se s nimi jen tak nezávazně bavit. Rádi začínáte konverzaci jen tak, nemusí to mít žádný důvod, prostě Vás jen zajímá, kam to celé povede. Lidi na Vás hned poznají, jestli máte radost, jste smutní nebo Vás něco štve. Emoce se Vám jednoduše dají číst z obličeje a z držení těla. Nemáte problém asertivně projevit svůj názor, až tak moc Vás nestresuje prezentovat před skupinou lidí. Díky Vašemu zaměření ven ale můžete mít problém s udržením pozornosti, rádi děláte více věcí najednou a nebaví Vás, když musíte pracovat sami.

Jak celkově pohlížet na výsledky?
Buď máte opravdu jednu dominantní preferenci – pak si odpovězte sami pro sebe, jak Vám to v práci pomáhá, kdy přesně ji využíváte, zamyslete se i nad tím, zda tuto preferenci nepřeháníte.

Nebo Vám vyšlo vyvážení – máte tedy např. 73 % introverzi a 73 % extroverzi, pak jste buď opravdu knižní příklad centroverta neboli ambiverta, nebo dané aspekty využíváte situačně. Odpovězte si zde sami na otázky: V jakých situacích reaguji velmi introvertně a jindy velmi extrovertně? Proč to mám nastavené zrovna takto?

A teď opět za mě nejzajímavější část.
Kde vznikají nejčastější střety v práci?
Šéf introvert a zaměstnanec extrovert: Šéf nerad svolává meetingy, vše posílá e-mailem a nesnáší, když mu jeho zaměstnanci s nějakým problémem telefonují, nedokáže se pak plně soustředit na práci. Zároveň ho dokonale stresují velké porady, kdy má mluvit před více lidmi. Zaměstnanec je zase vytočený, že jeho šéf je zabraný jen sám do sebe, je nečitelný, je to takový tichý suchar zahrabaný do čísel, který není schopen nic říct přímo do očí.

Šéf extrovert a zaměstnanec introvert: Já myslím, že tušíte. Šéf rád svolává meetingy kvůli každé blbosti, zve tam plno lidí a rád meetingy přetahuje. Rád jen tak klábosí s lidmi v kuchyňce a rád poznává své zaměstnance i po soukromé, nepracovní stránce. Zaměstnanec je ale nešťastný, protože místo hluboké práce musí pořád vysedávat na poradách a ještě je nucen, když nedejbože potká šéfa v kuchyňce, se bavit o tom, jak strávil víkend a zda by se k němu nechtěl připojit na oběd. Ne, nechtěl, a víkend přece není práce, tedy proč by jej měl rozebírat s kýmkoliv jiným než se svou rodinou?

Kde vznikají nejčastější střety doma?
Úplná klasika je třeba konverzace v kuchyni po práci. Extrovert chce sdílet všechny zážitky, co mu kdo řekl, jak se cítil a co měl k obědu. Introvert je vyčerpaný z komunikace v práci a chce doma jen mlčet a odpočívat, nabírat energii tichem. Nedejbože když extrovert naplánuje na večer akci s přáteli, to je introvert už úplně v háji, protože nemá jak dobít baterky.

Hlavní poselství tohoto podcastu je: Nejprve si změřte Vaše preference, a pak odhadněte preference druhého člověka. Nebo mu přepošlete tento podcast. Následně najděte zlatou střední cestu, která bude vyhovovat oběma stranám. Ať už v práci nebo doma. Pamatujte si, doma každý dobíjí baterky jinak, respektujte se navzájem, a v práci každému vyhovuje jiný způsob komunikace.

Jestli Vás zajímá víc a rádi byste detailně prozkoumali, jak fungujete a jak můžete zlepšit pracovní i soukromé vztahy kolem sebe, určitě se podívejte na můj web, kde zjistíte o Lumina Learning o dost víc.  Nebo si v tomto článku rovnou stáhněte plný 35stránkový vzorový profil.

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je, prosím, se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak si mě určitě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Mrkněte také na můj web www.petrabouskova.cz.