Prezentace a učení lidí jak správně prezentovat mě vždycky bavilo, ale asi před rokem mi došlo, že bych chtěla jít hlouběji, proniknout do samotného fungování lidské podstaty. Pochopit jak a proč funguji já, ale hlavně ukázat lidem jak a proč fungují oni. Chtěla jsem konečně porozumět, proč reaguji tak, jak reaguji, a co se ve mně spíná, nebo vypíná. Vyzkoušela jsem spousty psychometrik a dotazníků, až mě totálně nadchnul nástroj Lumina LearningMy si dnes hravě a jednoduše změříme, z kolika procent je Vám vlastní disciplína a z kolika inspirace. Můžete tak otestovat sebe, svého partnera nebo partnerku a klidně celou svou rodinu. Jdeme na to!

V minulém podcastu č.20 jsme se bavili o sebedůvěře, kdy a jak ve Vašich srdcích vzniká a zaniká a jak moc ovlivňuje všechny Vaše úsudky, činy a rozhodnutí. Pokud jste ještě neslyšeli nebo jste nečetli článek, doporučuji na něj mrknout, protože ze zpětných vazeb posluchačů a čtenářů vím, že daný podcast je jeden z mých top ve množství „aha-momentů“ a uvědomění. Se sebedůvěrou úzce souvisí sebepoznání a sebepochopení. A v tom nám dnes jednoduše pomůže základ Lumina Learning.

Bude to rychlovka, bude to zábava a budete k tomu potřebovat volnou jednu ruku.

Nejdříve si změříme, na kolik procent máte nastartovaný motor:
DISCIPLÍNA

Budu Vám postupně číst 6 výroků, za každé „ano, ta věta mě vystihuje“ zvedněte jeden prst. Pokud na Vás tedy bude sedět všech 6 vět, budete mít na konci zvednutých 6 prstů, pokud si na všechna tvrzení v hlavě odpovíte „ne“ (což se taky úplně klidně může stát a není to špatně, nebo dobře), nebudete mít zvednutý ani jeden prst. Tedy za každé ano – jeden prst nahoru.

1. Znají mě jako člověka, který je rozhodný a soustředěný.
2. Cílevědomě pracuji na tom, co jsem si stanovil, a nenechám se snadno vyrušit.
3. Když pracuji na úkolu, jsem strukturovaný a metodický.
4. Jsem efektivní plánovač.
5. Vždy přijdu na setkání včas.
6. Jsem spolehlivý při dodržování svých závazků.

Super! Teď přijde ještě drobná matematika, ale to zvládnete. Počet prstů vynásobte 20 a odečtěte 7. To znamená, mám zvednuté třeba 3 prsty, 3krát 20 je 60 a 60 mínus 7 je 53. Jste tedy na 53 % disciplinovaní. Nebo máte zvednutých 5 prstů, pak 5krát 20 je 100 a 100 mínus 7 je 93. Jste tedy na 93 % disciplinovaní. Když nemáte zvednutý ani jeden prst, jste na nule, nejdeme do mínusu. Pokud máte zvednutých všech 6 prstů, nemusíte taky nic počítat, jste na 100 %.

Jste do 30 %? Pak Vám disciplína moc neříká a najdete se až v další sekci, kdy Vám budu popisovat motor inspiraci. Poslouchejte ale pozorně, schválně koho v následujícím popisu poznáte v okolí?
Máte mezi 30 a 70 %? Pak jste disciplinovaní tak akorát, dokážete tuto schopnost efektivně využívat. Jste mezi 70 a 100 %? Pak je to Vaše extra super silná stránka, která ale lehce může sklouznout do stavu, kdy to přeháníte a ženete věci do extrému.

Tak a konečně, co to znamená, když jste disciplinovaní:
Co slíbíte, to splníteNesnášíte, když sami někam přijdete pozdě, a stejně tak odsoudíte ty, kteří vysmátí přiběhnou o 3 minuty později. Rádi plánujte, pěkně krok po kroku si vše pečlivě připravíte. Pokud máte deadline v pátek, od pondělí odškrtáváte svůj „to-do“ list. Když Vám někdo do Vašich plánů hodí vidle, rozhodí Vás to a musíte vše zase přeplánovat. Nechápete, jak někdo může začít pracovat, aniž by přesně věděl, kdy to má udělat. Žene Vás sebedisciplína, prostě makáte, dokud úkol není hotový.
Ale bacha! Ne všichni jsou jako Vy! Dávejte pozor dál.

Teď si změříme, na kolik procent máte nastartovaný motor:
INSPIRACE
Připravte prsty a zase za každé „ano“ jeden prst nahoru, za každé „ne“ nic.
1. Lehce přizpůsobím svůj přístup měnícím se okolnostem.
2. Někdy považuji za produktivnější pracovat bez přesných cílů.
3. Díky své flexibilitě občas nedodržuji přesně všechny procesy.
4. Popsal bych se jako bezstarostný a neformální.
5. Při spontánních rozhodnutích používám svůj vnitřní pocit.
6. Abych byl produktivní, potřebuji se ve své práci cítit inspirován.

A pokračují úplně stejné počty. Počet prstů vynásobíme 20 a pak odečteme od čísla 7. Máte zvednutý jeden prst, tak 1krát 20 je 20 a mínus 7 je 13. Jste tedy na 13 % pohánění inspirací. Nemáte žádný zvednutý prst, jste na nule, a máte-li všech 6, jste na plných 100 %.
Kategorie jsou stejné jako předtím:
Do 30 % : Inspirace rozhodně nebude Váš dobíječ energie, ale nastražte uši a zkuste v následujícím popisu identifikovat někoho z Vašeho okolí – třeba kolegy, rodinu, přátele.
Mezi 30 a 70 %: Jste efektivní „využívač“ inspirace.
Nad 70 %: Je to Vaše silná stránka, silná preference, kterou snadno můžete přivést do extrému.

Pokud jste tedy pohánění inspirací, tak:
Čas pro Vás plyne. Pět minut sem nebo tam – zajímavé je, že stejně tak, jak jste benevolentní ke svému zpoždění, neprožíváte tolik ani zpoždění jiných. Potřebujete časový tlak, abyste začali pracovat. Pokud máte deadline v pátek, vlítnete na to ve čtvrtek večer. Plány jsou Vám proti srsti, rádi pracujete intuitivně dle aktuální situace. Baví Vás úkoly, kde máte volnost, kde můžete udělat pouze první krok s tím, že pak se uvidí, pak se flexibilně přizpůsobíte situaci. Žene Vás vášeň, a pokud vášeň uhasne, pracuje se Vám o dost hůř a nemáte problém cíl změnit.

Vaše měření mohlo dojít ke 2 závěrům.
Buď máte opravdu jednu dominantní preferenci – pak si odpovězte sami pro sebe, jak Vám pomáhá a kdy ji využíváte, a zároveň se zamyslete, zda na té druhé by bylo, nebo nebylo prima zapracovat.
Pokud jste vyvážení – vyšlo Vám např. 60 % disciplína a 70 % inspirace, pak jste buď opravdu tak vyvážení, že jste akorát disciplinovaní a akorát pohánění vášní, nebo dané aspekty využíváte situačně, pak se zamyslete, v jakých situacích se u Vás spouští inspirace a kdy Vás naopak žene disciplína.

Kde vznikají NEJČASTĚJŠÍ STŘETY V PRÁCI?
Šéf disciplína a zaměstnanec inspirace – šéf požaduje přesně vyplněný výkaz, dává jasné kroky ke splnění úkolu, rozčiluje jej, jak jeho zaměstnanec chodí na schůzky věčně pozdě a zároveň začíná s prací na úkolu na poslední chvíli. Problém je v tom, že mu nedá prostor, nenechá jej dýchat, a tak zaměstnance jasně nalajnované kroky a úkoly nebaví a stresují.
Samozřejmě to může být i opačně.
Šéf inspirace a zaměstnanec disciplína – šéf zadává zaměstnanci úkoly příliš neurčitě, vágně. Zaměstnanec jej považuje za rozlítaného, chaotického, nestrukturovaného a až příliš flexibilního, může si stěžovat na nedostatečnost plánování, žádný plán neexistuje a když už ano, neustále se mění.

Kde vznikají NEJČASTĚJŠÍ STŘETY DOMA?
Bohatě postačí třeba plánování dovolené. Jeden balí týden dopředu, vyžaduje jasný plán, kdy se půjde kam, s kým a proč, druhý nechává balení na poslední chvíli a na dané místo chce jen přijet a nechat věci plynout, kam se půjde se rozhodne přeci dle nálady a počasí. No, ještě jste ani nevyjeli a už doma řádí hurikán a bouřka v jednom.

Hlavní poselství tohoho podcastu je: Nejprve si změřte Vaše preference a pak odhadněte preference druhého člověka. Nebo mu přepošlete tento podcast. Následně najděte zlatou střední cestu, která bude vyhovovat oběma stranám. Ať už v zadávání a vypracovávání úkolu v práci nebo při společném plánování dovolené. Vždy můžete něco naplánovat a něčemu nechat prostor.

Jestli Vás zajímá víc a rádi byste detailně prozkoumali, jak fungujete a jak můžete zlepšit pracovní i soukromé vztahy kolem sebe, určitě se podívejte na můj web, kde zjistíte o Lumina Learning o dost víc.  Nebo si v tomto článku rovnou stáhněte plný 35stránkový vzorový profil.

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými partnery, kolegy nebo přáteli. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz.