Peníze. Jsou dobré, nebo špatné? Je potřeba je hromadit, nebo investovat? Kolik vydělává můj partner a kolik já? Jak rozdělit účty? Co je luxus? Můžu si to dovolit? Chci si to dovolit? Proč nevydělávám více? Kolik peněz si zasloužím? Je vydělávání peněz doménou mužů, nebo žen? Peníze hýbou světem a dnes budou hybnou silnou i tohoto podcastu.

Do teď si pamatuji moment, kdy jsem v euforické chvilce řekla svému, tenkrát poměrně čerstvému, příteli: „Víš, já chci jednou být bohatá a vím, že budu.“ V ten moment se můj partner zasekl. Od té doby jsme několikrát diskutovali nad tím, jak peníze mohou zkazit charakter a proč vlastně chtít, nebo nechtít být bohatý, a až snad po měsíci podivných debat mi konečně přítel položil tu základní, zcela elementární otázku, od které jsme to měli celé začít už od začátku: „Počkej, počkej, co pro Tebe znamená být bohatá?“ Vylíčila jsem mu svou představu s milionem na účtu. Zeptal se zcela v klidu: „Myslíš milion eur?“ Vyvalila jsem na něj oči „Blázníš, milion korun.“ Oba jsme slovo „bohatství“ vnímali jinak. Zamyslete se teď sami pro sebe, s jakou částkou na účtu byste si již přišli bohatí? A proč zrovna s touto?

Ještě před tím, než začnete oponovat vnitřním bohatstvím a že statky jsou v konečném důsledku k ničemu, že nejdůležitější je zdraví, rodina a láska… tak Vás zastavím. Dnes budeme hovořit o penězích. O těch barevných bankovkách. O vnitřním bohatství zase někdy jindy.

Už při odpovídání na danou otázku jsme společně zabrnkali na několik vnitřních sabotérů.

Nejprve se zamyslete, jak vnímáte slovo peníze? Je to spíše pozitivní, nebo negativní pocit? Lehce ezotericky bychom mohli říct, jakou energii myslíte, že mají peníze? Možná Vás překvapím, ale peníze nemají vůbec žádnou energii. To jste Vy, co jste jim nalepili nějakou nálepku. Jestli žijete v tom, že peníze Vás budou jen omezovat, přidělají Vám kopec starostí a problémů, pak je vnímáte asi negativně. Pokud v nich naopak vidíte svobodu, nezávislost, možnost plnit si sny a pomáhat světu, pak budete mít asi pozitivnější přístup.

Obrovitánský podíl na tom má i to, co do Vás lili od malička Vaši rodiče. Dala jsem do kupy snad ty nejčastější hlášky a přesvědčení, které jsem různě pochytila a se kterými jsem sama bojovala.
Je to skvělé cvičení pro Vás, jen čtěte věty, a jakmile ucítíte svíravý pocit, negativní vlnu, přejede Vás studený pot, tak jste právě narazili na toho Vašeho sabotéra. Jdeme na to!

„Peníze kazí charakter.“ „Mám strach, že když zbohatnu, stane se ze mě nafoukaný blbec. Ztratím své současné přátele, protože si s nimi nebudu mít o čem povídat. Nebudu si vážit základních hodnot. Nemůžu si dovolit vydělávat víc než moji rodiče. Nemůžu si dovolit vydělávat víc než můj přítel.“
Nebo trošku z jiného soudku: „Bez práce nejsou koláče. Jenom když budu tvrdě pracovat, tak mohu vydělávat.“ A tak dále. Napište mi do komentářů nebo na jakoukoliv mojí síť, jaké sabotéry jste objevili. Opravdu mě to zajímá. A nezapomínejte, v ničem nejste sami!

Ráda bych podotkla k „Peníze kazí charakter.“, podle všeho to tak není, naopak Peníze odhalují charakter.“ V jednom podcastu to bylo krásně vysvětleno: „Pokud jste blbec, budete bohatým blbcem, pokud jste normální, budete bohatě normální.“ Údajně dokonce existuje statistika spojující sexuální úchylky a výšku finančního příjmu, vzpomeňte si třeba na takových 50 odstínů šedi. Týpek, co má potlačovanou potřebu být dominantní, tak ve filmu v podstatě díky penězům být může. Tedy peníze odkryly charakter. ?

Mám pro Vás krásný příběh z knihy Cesta – Vědomí, Nová měna od Brandon Bays a Kevina Billeta:
Abyste se lépe nacítili, do příběhu zasadím českou měnu a česká jména. Příběh místo Brandon budu vyprávět jako já, Péťa.

Zavolal mi dlouholetý kamarád Tomáš a sotva popadal dech: „Právě jsem pro svou firmu získal investici 22 milionů korun! Když jsem viděl smlouvu, zpanikařil jsem, odjel jsem sám na chatu a tam šílel. Pohlcovaly mě tam všechny možné strachy z takové částky. Bál jsem se, že selžu, zkrachuju, ztratím všechny, rodina mnou bude opovrhovat, přátelé mě zavrhnou, sám z těch peněz zblbnu. Nakonec jsem to ale přemohl, smlouvu podepsal a hele, ono se nic nestalo, bylo to v pohodě.“

Za 3 měsíce mi volá Tomáš znova: „Peti, tomu neuvěříš, získal jsem investici ve výši 218 milionů korun! Jen tentokrát jsem týden zvracel sám na chatě. Byl jsem úplně mimo, plný všech přesvědčení a strachů. Bál jsem se, že mě bůh potrestá, že firma zkrachuje, že skončím bez přátel a rodiny. Nakonec jsem to zase přemohl a podepsal, hele, a ono se zase nic nestalo, prostě přibylo pár nul na účtu, rodina ani přátelé mě nezavrhli. Díky bohu!“

Pogratulovala jsem mu a na „férovku“ mu řekla, že má problém, který si musí vyřešit, že tohle není normální, a on mi řekl, že to normální teda je a jestli já bych s tím neměla sama problém. Bez mrknutí oka jsem řekla, že ne! Jsem přeci otevřená nekonečné hojnosti, kurňa!  Doma jsem nad tím ale přemýšlela, nakonec jsem si poctivě sedla a sepsala všechny své pravidelné výdaje, výdaje na jídlo, dům, oblečení a následně jsem zavřela oči. Položila jsem si otázku: Kdyby bylo o tohle všechno postaráno, kdybych mohla mít na měsíc JAKOUKOLIV částku, kolik bych byla ochotná utratit jenom pro sebe? Před očima mi vyvstala částka 4400 Kč. Málem mě omylo, já, žena neomezených možností, si nedovolím přijmout jen pro sebe víc jak necelých 5 tisíc korun? A pak mi došla další jobovka, když jsem si reálně sedla nad svým účetnictvím. Každý rok jsem vydělávala stejně a každý rok jsem opravdu měsíčně ušetřila asi 4400 Kč.

Sama sebe jsem úspěšně sabotovala. Kdykoliv to vypadalo, že se dotknu hranice mé pohodlné zóny, zrušila jsem sezení s klienty, protože jich přece nemusím mít tolik, zrušila jsem obchodní cestu do zahraničí, protože tam přece nemusím jezdit dvakrát ročně, ale stačí jednou.

Chtěla jsem tomu přijít na kloub, a tak když přítel přišel domů, zkusili jsme techniku, o které jsem četla. Uvolnila jsem se, Adam si sednul naproti mně a zeptal se mě: „Představ si, že bys mohla mít jakýkoliv plat, jaký příjem bys upřímně považovala za příjemný?“ Nadechla jsem se a vyslovila jsem částku zcela průměrného platu.
Adam se usmál a řekl: „Fajn, abychom zjistili, kde máš skutečně svou zónu pohodlí, teď mi ten plat zpětinásob. Jaký z toho máš pocit?“ Ponořila jsem se do té představy a začala jsem se třást, stáhlo se mi hrdlo, hystericky jsem se Adamovi obhajovala, proč mi stačí pouze průměrný plat, až jsem nakonec ječela: „Pokud se jenom pokusíš mi jakkoliv zvyšovat můj příjem, vím, jak jej účinně zablokovat!“ Adam to zkusil měkčeji a já začala plakat: „Cítím všepohlcující strach, paralyzující strach. Jsem neschopná, nezasloužím si to, nepracuji dostatečně, nikdo mě nebude mít rád…“

Jak to dopadlo, Vám nebudu prozrazovat, ale evidentně dobře, když daná žena napsala tuto knihu, ve které se i skýtá poměrně dlouhá hloubková meditace s imaginacemi, která Vás komplet očistí od všech strachů z hojnosti.

Tento úryvek jsem Vám zde převyprávěla schválně, protože mě samotné se zaseknul v paměti. A od té doby se sama sebe často ptám, zda i já se netopím v „autosabotáži“. A schválně, položte si, prosím, teď tu otázku ze začátku znovu: S jakou částkou na účtěu byste si již přišli bohatí? A proč zrovna s touto? Chcete vůbec být bohatí? Proč ano, a proč ne?

Budu ze srdce ráda, když mi napíšete na jakoukoliv síť nebo do e-mailu, jak se Vám dnešní podcast líbil a jaká jedna myšlenka nebo jeden aha moment Vám zůstává v paměti.

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz.