Ten paralyzující strach z prezentování žije jen ve vaší hlavě. Tak zní víceméně hlavní myšlenka, která stojí za trémou z veřejného vystupování. Tenhle fakt má jednu velikánskou výhodu. V momentě, kdy strach je jen ve vaší mysli, není mimo vaši kontrolu. Ano, čtete správně. Jen vaše myšlenky vám stojí v cestě ke skvělému projevu a příležitosti nahlas sdílet vaše fantastické nápady.

A jak dva další strachy dostat pod kontrolu, na to se zblízka podíváme v dnešním podcastu. V minulém podcastu #06, jsme rozebírali první dva smrtelné scénáře při prezentování, a to strach ze zesměšnění a strach z nervozity. Pokud jste ho ještě neslyšeli, pak ze srdce doporučuji, protože daný podcast slavil ohromný úspěch a obsahuje vysvětlení celé problematiky “strachu z prezentací”. A teď už dost řečí kolem a vrháme se na strach č. 3 a 4.

3. STRACH: STRACH ZE SELHÁNÍ TECHNOLOGIE

Co říkají klienti: “Bojím se, že mi nepůjde spustit prezentace, že nebudou vidět slidy. Mám strach, že prostě zkrachuje technika a já budu za idiota.”

Moje rada: Budete jen za takového idiota, jakého ze sebe uděláte sami. Tohle je jeden ze strachů, kterému můžete částečně dát velmi jednoduše na frak, a to přípravou. Teď sledujte, kolik backupů mám já, když jezdím na workshopy do firem. Mám jednu prezentaci v počítači na ploše, další uloženou na Google drivu, jednu poslanou na e-mail, ještě jednu na flashce a podle počtu účastníků ji mám i třeba desetkrát vytištěnou. Všude ji mám jak v PowerPoint formátu, tak v pdf formátu. Zároveň si s sebou beru snad všechny kabely, které by mohly dělat neplechu, a mám vždy u sebe 2 “prezentéry” – neboli ukazovátka, kdyby náhodou klekla baterka v jednom z nich. Když jedu na konferenci, dopředu zjišťuji, v jakém formátu chtějí prezentaci, a na místě si vždy vynutím vyzkoušení prezentace na plátně a zapojení mikrofonu. Tím předejdete dosti možným problémům, ale… když k tomu dojde, tak technologie je mrcha a může vás zradit kdykoliv. Proto, když vám slidy nenaběhnou, prostě jeďte bez nich, jako kdyby to takto bylo plánované! Publikum se potěší, že to bude jiné, interaktivnější, že budete mluvit bez slidů, a vy z toho chytře vyváznete jako génius. Ale zase na tuto variantu je dobré se připravit předem, tedy zjistit, jestli je v místnosti třeba alespoň flipchart a doma si jednou vyzkoušet a popřípadě upravit text na “bezslidovou” verzi.

Ze zkušenosti: Publikum má pochopení, když vám něco nevyjde. Klidně počkají. Mezitím co třeba technici opravují projektor, řekněte nějakou vtipnou historku spojenou s tématem. A hlavně pokud vám buchnou slidy, nikdy se k tomu nevracejte slovy: “A tady na tom slidu byste bývali viděli…” Podobnou situaci jsem zažila několikrát a opravdu není nic horšího než říkat lidem, co nedostávají.

Zajímá mě: Jaké všechny backupy si připravujete vy, když jdete prezentovat? Co nejhoršího se vám stalo a jak jste to ustáli? Jak jste se ze svých nezdarů poučili? Podělte se a napište mi komentář nebo na jakoukoliv moji sociální síť. Chci slyšet vaše příběhy.

4. STRACH: STRACH ZE ZAPOMENUTÍ TEXTU

Co říkají klienti: “Co když něco zapomenu, budu mít okno, blackout? Nevzpomenu si na to, co jsem chtěl říct, bude to strašně trapný a budu za pitomce.”

Moje rada: 
Zažili jsme to všichni. Kdo tvrdí, že nikdy nezapomněl žádnou myšlenku ke svému slidu nebo že vždy řekl vše, co chtěl, tak prachsprostě lže. Opět doporučuji trénování celé přednášky. Každý slide by měl obsahovat jen jednu hlavní myšlenku, tím si práci dost zjednodušíte. Pokud se hodně bojíte, napište si hlavní myšlenky na tvrdé papírky, které vložíte akorát tak do dlaně, a “sichrujte” se s nimi. Když už se stane, že něco zapomenete na podiu – BLAFUJTE! Otočte se k publiku zády a pomalu jděte ke slidům s tím, že se jdete napít. Nikdo vám nebude nic vyčítat, prostě vám vyschlo. A vám se mezitím krásně okysličí mozek, soustředíte se najednou na vodu, ne na prezentaci, mozek se uvolní a vám naskočí zapomenuté. U stolku se navíc můžete chytře a nenápadně podívat do poznámek.
Nebo zopakujte, co jste již řekli, ve stylu: “Tedy ještě jednou k tomuto slidu, za prvé…” Ono vám to naskočí.
A pokud zkrátka nenaskočí, pak se přiznejte, usmějte se lidsky a omluvně do publika a řekněte třeba: “Hlavní myšlenka tohoto slidu je tak silná, že mi normálně vypadla. Každopádně jakmile mi naskočí, řeknu vám ji, a teď se posuneme k dalšímu bodu.” Máte je! Sami někdy prezentovali, sami někdy něco zapomněli, chápou vás a v jejich očích jste stoupli, že jste to tak báječně ustáli!

Z mé zkušenosti: Ačkoliv vám se to možná nezdá, vaše prezentace je už tak nabitá informaci, že publikum si často vůbec nevšimne, že tam něco nezaznělo nebo něco chybělo. A když to pozná, tak se jednoduše zeptá. Nesnažte se vidět ve svém zapomenutí něco horšího, než je. Opravdu je to normální a skutečně se to stává.

Zajímá mě: Jaké triky máte vy, když zapomenete text? Dokážete blafovat a nenechat na sobě nic znát, nebo máte pocit, že vás všichni prokouknou? Jaké máte zkušenosti s reakcemi publika, když jste něco zapomněli? Pište, prosím, do komentářů nebo na jakoukoliv moji sociální síť. Chci slyšet vaše příběhy.

VELKÉ FINÁLE:
Strach ze selhání technologie jde velice snadno vyřešit tím, že se jednoduše vybavíte všemi možnými záložními řešeními, kdyby cokoliv selhalo. Chce to čas, ale vyplatí se to. Strach ze zapomenutí se dá řešit papírky, tréninkem, zakotvením si v mysli hlavních myšlenek, které chci předat. V neposlední řadě můžete blafovat nebo přiznat, že nevíte. Jsme přeci jenom lidé.

A jak se připravit na náročné publikum nebo jaké kroky podniknout před samotnou prezentací, abyste skončili na čas, na to se můžete těšit příště!

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz.