druhém podcastu, kde jsme dopodrobna rozebírali trému, jsem zmiňovala statistiku, že lidé by raději zemřeli, než aby něco prezentovali. Pokud ale řeknete, že se bojíte prezentovat, říkáte jenom půlku pravdy. Je to stejné, jako když prohlásíte, že se bojíte žraloků. Vsadím se, že žralok jako takový není příčina toho strachu … co je ale příčinou, jsou pocity, které ve vás vyvolávají scénáře, jak by mohlo vypadat napadení žralokem. Ten moment překvapení, beznaděje, slabosti, bolesti. V prezentacích máme tzv. sedm smrtelných scénářů neboli strachů, které vás paralyzují a ovlivňují kvalitu celé vaší prezentace.   

Vedla jsem workshopy a koučovala tisíce lidí, kde jsme přesně pojmenovávali, čeho se bojí při prezentování a jak tomu předejít. Vždy to vedlo k sedmi hlavním scénářům. Abyste ale se strachem mohli pracovat, musíte jej nejdříve pochopit a uvědomit si jednu zcela zásadní věc – i když každý scénář je jiný, mají jednoho společného jmenovatele. Vás. Každý váš strach má totiž kořeny ve vašem egu, vy se bojíte, že budete nějak vypadat (hloupě, nemotorně, neprofesionálně), nebo se bojíte, že lidi si o vás budou něco myslet (jsem blbá, neprofesionální, trapná). V tento moment už nehovoříme ani o prezentaci, ani o informaci, kterou předáváte, hovoříme o vás. A je důležité si uvědomit, že – pokud to trošku nadnesu – právě vy jste publiku dost ukradení, jim jde o tu informaci a vaše myšlenky. Ne o vás.

Jdeme na to.

1. STRACH: STRACH ZE ZESMĚŠNĚNÍ
Co říkají klienti:

„Mám strach, že si o mně budou myslet, že nejsem dostatečně kompetentní o tomhle mluvit. Prohlídnou mě, že nejsem tak seniorní, že o tom zas tolik nevím. Bojím se, že se tam úplně zesměšním.“ 

Moje rada:
V ideálním případě byste toho o svém tématu měli vědět alespoň padesátkrát víc, než prezentujete. Udělejte si pořádný research, čtěte články, přemýšlejte nad tématy, diskutujte je s lidmi, kteří znají danou problematiku. Jediné, co je ale jisté, že nikdy nebudete vědět všechno, zároveň nikdy ani vaše publikum nebude vědět všechno. Mějte na mysli, že oni nevědí, co mají slyšet, a to, co uslyší, je jejich jediná možnost, jak se dostat k těmto informacím – jediná a v tuto chvíli absolutně nejlepší možná. Navíc pokud nakráčíte na pódium už s tím, že o sobě pochybujete, jestli jste ten pravý pro toto téma, můžete dát ruku do ohně, že budou pochybovat i posluchači. Je to dost jednoduchý, vaše publikum reflektuje vaše pocity. Takže to hrajte, hrajte, že jste sebevědomý, a když nebudete vědět na nějakou otázku odpověď, prostě se přiznejte, že nevíte, že se omlouváte a že odpověď vyhledáte a danému tazateli ji zašlete třeba na e-mail nebo mu ji zatelefonujete. A pokud vás někdo mermomocí bude chtít zesměšnit, možná se mu to povede, ale nezapomínejte, že to vypovídá daleko více o něm, jaký chudák s nízkým sebevědomím to je, než o vás.

Z mé zkušenosti:
Publikum vám vždy fandí, máte jejich sympatie už jen tím, že jste vylezli na pódium. Publikum vás málokdy odsoudí jako totálního hlupáka, maximálně řekne, že tam chyběly nějaké informace. To vy se lynčujete a bičujete ve své hlavě.

Zajímá mě:
Stalo se vám někdy, že vás někdo zesměšnil? Žijete s tím doteď, nebo to berete jen jako vtipnou historku? Shazujete se sami ve své hlavě před prezentací, nebo k sobě naopak mluvíte vlídně? Nebo vůbec? ? Napište mi do komentářů nebo na jakoukoliv mou sociální síť. Chci slyšet vaše příběhy.

2. STRACH: STRACH Z NERVOZITY
Co říkají klienti:
„Vždycky se mi klepe hlas, mám strach, že to lidi poznají. Navíc se hrozně potím a ošívám, určitě budu pro smích.“

Moje rada: Trénovat, trénovat, trénovat. Jistotu ve svém proslovu získáte jen díky tomu, že si to budete pořád a pořád dokola opakovat nahlas (to je důležité – nahlas). Před přáteli, před rodinou, před partnerem nebo partnerkou. Zároveň vám ze srdce doporučuji poslechnout si první podcast a druhý podcast na téma TRÉMA, kde se bavíme o třech praktických tipech, jak projevy trémy zmírnit a jak si to celé v hlavě přeformátovat.

Ze zkušenosti:
To, jak se cítíte nervozní a jak si myslíte, že vypadáte vyklepaně, nikdy publikum nevidí. Klienti, když se dívají na svá videa, která spolu natočíme, se nesčetněkrát hrozně diví, že nevypadají na videu až tak nervózně, jak se cítili. Věřte mi, ve finále platí, že opravdu málokdo pozná, že jste nervozní. 

Zajímá mě:
Jaké jsou vaše projevy nervozity a jak s nimi pracujete? Viděli jste se někdy na videu? A jak jste na sebe působili? Napište mi do komentářů nebo na jakoukoliv mou sociální síť. Chci slyšet vaše příběhy.

A je to tady, jdeme do finále 6.pocastu!

VELKÉ FINÁLE: 
Uvědomte si, že se nebojíte prezentace jako takové, ale děsíte se svých pocitů, které s Vámi budou lomcovat, až (pokud) nastanou určité scénáře. První ze sedmi největších smrtelných scénářů při prezentování je strach ze zesměšnění a strach z nervozity. Nastudujte si pořádně téma a nedejte na sobě znát pochybnosti, když nebudete něco vědět, přiznejte to. Nervozitu ovládnete tréninkem a určitými technikami. Rozhodně si poslechněte 
podcast č.1 a podcast č.2, kde Vás učím jednoduché techniky, jak trému přeformátovat, aby pracovala pro Vás.

A co přesně dělat, když vám selže technologie nebo něco zapomenete? Na to se můžete těšit příště!

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz ŘEČ TĚLA od hlavy až k patě PŘI PREZENTACÍCH.