Všichni pořád dokola mluví o tom, jak je důležité dávat zpětnou vazbu. A tak zpětnou vazbu dává každý druhý, každý má názor na všechno, co děláte, každý Vám moc rád něco zkritizuje a nedej bože, když je v tu chvíli jenom schovaný za svým počítačem a nestojí k Vám tváří v tvář – pak Vám s lehkostí a stupiditou sobě vlastní napíše, že stojíte (s prominutím) za hovno a jste k ničemu

A Vy se nad tím trápíte, pořád dokola nad tím přemýšlíte, možná i probrečíte noc a nevíte, co s tím
Dnešní podcast bude o tom, jak si vybírat zpětnou vazbu, kterou si necháte připustit k srdci, a naopak, jak poznat zpětnou vazbu, kterou necháte kolem sebe prosvištět, a navíc budete cítit soucit, ano soucit a lítost, nad člověkem, který na Vás právě plivnul svou zpětnou vazbu…

Zpětné vazby se dělí na dvě skupiny, první jsou konstruktivní zpětné vazby a druhá skupina jsou tzv. emoční plivance. Jak je od sebe rozlišit? Jednoduše.

KONSTRUKTIVNÍ ZPĚTNÁ VAZBA
Člověk, který Vám dává konstruktivní zpětnou vazbu, Vám chce pomoct. To znamená, že nejen řekne, co je blbě, ale dodá i možná řešení.

Vsuvka: Navíc, pokud je to celkem inteligentní člověk, Vám neřekne, že Vaše prezentace byla nudná, ale řekne, že z jeho pohledupodle něj nebo pro něj byla nudná. Tedy je si vědom toho, že každá zpětná vazba je subjektivní, a tak, jak to vnímá on, neznamená, že to takto vnímá 99 % populace. Ale jak jste určitě zažili, ne každý je si vědom subjektivity zpětné vazby.

Pokud bychom zde zabrousili do osobnostní diagnostiky Lumina Learning, pro ty, co to neví, tak já neškolím pouze prezentační dovednosti, ale jsem i certifikovaný kouč zmapování Vašeho fungování. Lidi, kteří mají tendenci komunikovat svůj názor jako obecnou pravdu, jsou lidi zabarvení do červena. U nich jsou výrazné kvality přímost, logika a soustředěnost na výsledek. Takže pozor na to, když Vám červeňák řekne, že ta prezentace byla nudná, komunikuje pouze jeho názor, tedy názor jednoho člověka, ačkoliv zrovna on s jeho vnitřním nastavením to podá tak, jako by se necelých 8 miliard lidí nejraději zabilo, když začnete přednášet. Což není pravda, je to jeho názor.

Mimochodem, více se o Lumině se můžete dozvědět na mých stránkách www.petrabouskova.cz nebo v podcastech #21#22#23 a #24, kde Vás provádím osobnostním testem roku 2021 a Vy si zde sami můžete změřit, jak jste na tom v rámci 8 různých osobnostních aspektů.

Zpátky k tématu, bavili jsme se o konstruktivní zpětné vazbě – ta Vám tedy chce pomoct, to znamená, že po soudícím hodnocení přijde část, kde Vám daný člověk nabízí jeho možná řešení. Může to vypadat třeba následovně: „Z mého pohledu ta prezentace byla nudná, osobně bych tam přidal obrázky, více příkladů z praxe a oživil bych to prací s flipchartem.“ Je zde tedy hodnotící soud a následně nabídka řešení. Mimochodem, už teď se můžete těšit na následující tři podcasty, které budou o tom, jak správně pracovat právě s flipchartem.

EMOČNÍ PLIVANEC
Druhou skupinou jsou tzv. emoční plivance. To znamená, že se dozvíte jenom to, jak to děláte blbě a co všechno blbě, bez nabídky řešení. Zde, pokud se Vám chce a přijde Vám, že člověk, který na Vás právě něco flusnul, není úplně mimo, tak se můžete začít ptát, použijete tedy metodu upřesňujících otázek.

Např. „Děkuju, a co přesně se Ti nelíbilo? Jaká část mé prezentace? A když říkáš, že byla nudná, co to znamená pro Tebe, jak ses cítil? Znamená to, že jsi již nějaké pasáže znal, že tomu chyběly obrázky, vysvětlení, nebo bys naopak nějaká témata přeskočil? Jak bys to udělal Ty na mém místě?

Takto jednoduše člověka nasměrujete ke konstruktivní zpětné vazbě, ale musíte ten emoční plivanec na začátku vydýchat a nezačít se hádat. Druhá možnost, jak na to reagovat, je, když se Vám nechce nic zjišťovat, tak to prostě ignorujte. Nedávno jsem dostala dotaz od jednoho klienta, od Honzy, skvělej chlap, který dělá svůj business opravdu srdcem: „Peti, někdo mi napsal nenávistný komentář pod příspěvek, sprostej, hrubej… Co s tím mám dělat?“ A já mu říkám: „Honzo, je to Tvůj příspěvek, je to Tvé svaté právo smazat věci, na které prostě nemáš kapacitu. Je to stejný, jako kdyby Ti někdo stál pod oknem a vyřvával na Tebe sprostý nadávky, jakej jsi ***. Budeš mu to vysvětlovat? Nebudeš, prostě zavřeš okno, popř. zavoláš policajty a neřešíš.“

Pamatuju si to jako dneska, psal se rok 2018, kdy se mi celkem slušně začal rozjíždět můj business a v ten moment jsem dostávala od více přátel zprávy, že se chovám jako namyšlená holka, že to moc tlačím, že jsem najednou až nějak moc vidět, aby mi to nestouplo do hlavy, že to s tím postováním přeháním, že se měním, že jsem egocentrik. Bylo to akorát v době, kdy jsem fakt jela na 150 % a věnovala jsem všechno týhle srdcovce, prezentačním dovednostem, v tu dobu jsem ještě pracovala full time jako Test Manažerka v jedné IT firmě a po nocích jsem přednášela, připravovala se na odpolední koučinky, vymýšlela příspěvky, dělala jsem to, jak nejlíp jsem mohla a věděla a tenkrát mě to strašně zasáhlo, přišla jsem domů a normálně jsem si sedla na zem a rozbrečela jsem se. V slzách jsem napsala kamarádovi, Ondřejovi Smejkalovi, že nevím, jak dál a jestli s tím vůbec mám pokračovat. Celou konverzaci jsem pro Vás dokonce dohledala na Messengeru.

21. 8. 2018 23:15
Hezký večer Ondro,
chtěla jsem se zeptat a možná i trošku poradit… Poslední dobou, obzvlášť potom, co se to hezky rozjelo, se začínám střetávat s názory na mou osobu. Aniž bych se o to prosila, tak čelím často pomluvám, domněnkám, jak jsem sebestředná, že to moc tlačím, že jsem příliš ambiciózní, emancipovaná, moc ukazuji, co dělám, že jdu přes mrtvoly, ženu se za kariérou, mám přibrzdit, nemám tak raketově růst, budu trpět… Vždy se nad zpětnou vazbou zamyslím a vždy dojdu k závěru, že to tak není, že opravdu věci dělám srdcem, tak se to snažím odfiltrovat… Ale čím více mi to jde, tím více čelím názorům lidí… A začínám z toho být unavená Dokonce včera, když mi kolega na obědě řekl, že mu přijdu jak sebestředná bestie, jsem měla nutkání s tím vším praštit a prostě se vypařit, na všechno se vykašlat ?Poradil byste mi, co s tím?

Ještě ten večer mi Ondra odepsal:
21. 8. 2018 23:23
Petro, mám fakt chuť napsat GRATULUJI! Protože pokud k Tobě jde tahle zpětná vazba, co píšeš, znamená to, že jsi fakt vidět, a to, co děláš, má výsledky… Bohužel většina lidí vidí úspěch druhých jako nějaký podvod, zkratku… Je to přeci jen jednodušší, než si přiznat, že je chyba v nich ? Já jsem si tohle taky prošel, a co doporučuji, je soustředit se na sebe a na to, co Tě baví a kde se cítíš skvěle a silná. Určitě Tvé aktivity přináší přidanou hodnotu plno lidem, které někam posouváš a (pozitivně) ovlivňuješ… Na ty bych se hlavně soustředil ? A poslední věc, Péťo… Sebestředná bestie určitě nejsi, pokud bys byla, pak tohle vůbec neřešíš a myslíš si o všech, že jsou absolutní idioti ?

A to je zpráva i pro Vás, pamatujte si:
„Pokud existuje alespoň jeden člověk, který Vás nesnáší, bytostně nesnáší, aniž byste se dobře osobně znali, tak to znamená, že něco děláte setsakramenstky dobře!“

Na začátku podcastu jsem Vám slíbila, že Vás naučím cítit lítost a soucit s těmito lidmi. Já vždy, když čtu nějaký haterský komentář pod mým příspěvkem, a že já těch haterů nemám málo, tak si říkám: „Chudák člověk, kolik bahna asi má sám ve svém životě, když jej musí odhazovat ještě ven. V čem všem se musíš topit, když máš tendence takhle dupat a flusat kolem sebe?“

Znáte někoho komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. Mrkněte na web www.petrabouskova.cz.