Pracovat sama na sebe v sobě skrývá nekonečné množství možností, výhod, benefitů, ale zároveň i úplně stejné množství výzev a problémů, které jako zaměstnanec prostě neřešíte. Jsem srdcař, vždycky jsem byla a nehodlám na tom nic moc měnit. Jak jsem se ale naučila, v momentě, kdy se Vám byznys rozjede a Vy to už nezvládáte sami, musíte si vytvořit tým, musíte si najít takové Vaše anděly strážné, kteří Vám budou pomáhat, budou Vás podporovat na Vaší cestě a hlavně, budou za Vás dělat práci, která Vás nebaví a oni se v ní vyžívají. Ze dne na den se ze mě tedy stala „HRistka“ mé vlastní firmy. Co vše mi to dalo a co vzalo? O tom bude dnešní podcast…

V lednu tohoto roku, v lednu 2021 jsem začala celkem ve velkém nabírat lidi, kteří mi budou pomáhat s webem, grafikou, sociálními sítěmi, strategií, prodejními texty, stříháním videí atd. Skočila jsem do toho po hlavě a plánovala si pracovní pohovory jeden za druhým.
Jenže, jak si takové správné lidi správně vybrat? Teď Vám dám takový insight do mého fungování, do mé osobnostní diagnostiky, a na základě toho vysvětlím, kde pro mě, v jakých chvílích, nastaly problémy a výzvy v nabíraní, vedení a propouštění lidí z týmu. Třeba se v tom sami poznáte nebo tam poznáte někoho ve Vašem okolí.

Rozhodně nejsem nějak extra výsledková v tom smyslu, že by mou motivací byla čísla, jsem zaměřená na lidi a pomoc lidem. Dle Lumina Learning – což je osobní diagnostika, kterou sama školím a koučuji – jsou mé dvě dominantní barvy žlutá a zelená. Co to znamená…

ŽLUŤÁCI jsou typy lidí, kterých je tzv. všude plno, jsou hlasití, barevní, zkrátka takoví showmani, jsou velmi emoční, nadšení, ale zase, já ráda říkám – jak lehce se nadchnou, tak lehce se podchnou ? Celkově to jsem zkrátka já, když jsem přednášela v Rusku, Bělorusku nebo v Německu, když tam stojím a přede mnou je tisíc lidí, tak mě to zkrátka nabíjí, já to miluju. Žluťáci rádi pracují se startupisty, rádi dávají lidem příležitost se ukázat. Tihle lidé zkrátka milují výzvy a změny.

Má druhá komplementární barva je ZELENÁ, což jsou pro změnu lidi zaměření na lidi. Naslouchající, podporující, empatičtí a velmi trpěliví. Neradi lidem ubližují, raději je podporují, jsou jim nápomocni a rozhodně se tyhle typy nevyžívají v tom, že by na potkání říkali lidem tvrdou pravdu do očí nebo nedej bože na někoho křičeli… Kdyby i Vás zajímalo, v jakém barevném rytmu tepe Vaše krev, pro začátek určitě doporučuji si poslechnout podcasty ze série Osobnostní test roku 2021, a to přesně podcasty #21podcast #22podcast #23 a podcast #24. V nich jdeme v Lumina Learning ještě víc do hloubky a ve 4 barvách si zde můžete procentuálně změřit, jak moc jste zaměření na lidi, na výsledky, zda jste pohánění inspirací či disciplínou nebo zda více stojíte nohama na zemi nebo poletujete ve vizionářských výšinách.

Jako žluto-zelený člověk dám hodně na svou intuici a musím říct, že výběrová řízení byly takovým boostem mé intuice. Co pohovor, to pocit, no mazec. (Ne vždycky tomu ale tak bylo, mému příběhu se věnuje více podcast #20 Důvěra, sebedůvěra a sebejistota, jestli Vás toto téma zajímá, taky se určitě zabruste.)

Tak třeba svou asistentku Marušku jsem nabírala s hlubokým přesvědčením, že tohle bude žena mého života. A taky, že je! Maruško, moc Tě zdravím z podcastového studia a děkuji za vše, co pro mě děláš! Na druhou stranu, když jsme si kývli na spolupráci s Martinem, expertem na sociální sítě, cítila jsem silné pnutí a obavy. V hlavě mi svítil alarm: „To bude průser!“ Reference měl perfektní, působil profesionálně, ale osobnostně jsem tušila, že tam bude nějaký zádrhel. A taky že byl. Dlouho trvalo, než jsme se sladili, a když už to vypadalo, že si rozumíme v představách, co a jak, přestala fungovat komunikace. Jako kompletně, totálně, komunikace byla taková, že nebyla.

V jistých sférách jsem považována za komunikačního experta, takže jsem na tom opravdu makala. Pořád jsem si říkala: „Co kurňa dělám špatně, co mu špatně vysvětluju, jak musím změnit můj přístup, aby to klapalo…“ Několikrát jsme pořád dokola řešili, jakým kanálem Martinovi vyhovuje komunikovat, v jakém denním rozmezí mám od něj čekat odpověď, několikrát jsem mu vysvětlovala, jak to zase vyhovuje mě a co potřebuji, abych byla spokojená klientka a mohla se na něj spolehnout, že se hladce posouváme vpřed. Nastavila jsem s ním pravidelné cally dvakrát týdně, abych věděla, jak si stojíme. Musím se Vám přiznat, moji drazí posluchači a čtenáři, že ač jsem se snažila sebevíc – vzdala jsem to. Problém byl i ten, že Martin mi tvrdil, že vše zvládá a dokáže se věnovat jak mému projektu, tak projektům ostatním, včetně svých zálib a koníčků, ale práce tomu neodpovídala. Výsledky se nedostavovaly ani v čase, co jsme si domluvili, ani v kvalitě, kterou jsem očekávala. 

Jednoho rána jsem se zkrátka probudila, zavolala mu a spolupráci ukončila. Bože, tak se mi ulevilo! Došlo mi, že jednou z největších úlev pro mě bylo uvědomění, že jej vlastně nepotřebuji. Pocit, že on je ten jediný, mě neustále nutil hledat způsoby, jak to celé zachránit, napravit – přece to nevzdám. Ufff, vzdala jsem to, díky bohu.

PROČ VÁM TO TU VLASTNĚ VYPRÁVÍM?
Podle mě si z toho můžete odnést několik myšlenek:

1. Neberte si cizí chyby za vlastní
Lidi, kteří jsou v Lumina Learning do zelena, mají tendenci si brát cizí chyby za vlastní a opravdu udělají cokoliv, aby vztahy s lidmi napravili a celou situaci vyřešili – dokáží dávat druhým další a další šance, i když už je dávno potřeba se na ně prostě vykašlat a propustit je.

2. Zrcadlová technika
Druhá věc, která mi v této situaci moc pomohla, byla tzv. zrcadlová technika. Jednou za čas v mém životě vždy nastane okamžik, kdy tak nějak v určité situaci nevím, jak dál. Pak se podívám do zrcadla a zeptám se sama sebe: „Jsem víc šťastná nebo nešťastná? Zasloužím si takovýhle stres?“ A je pravda, že když už dospěji do tohoto stádia, že na sebe opravdu takhle zírám do zrcadla a něco si pro sebe mumlám, tak odpověď většinou je, že mi to za to teda rozhodně nestojí a je potřeba pustit lano od tohohle vlečňáku. Prostě: „Čauky mňauky, měj krásný život!“

3. Nechte lidi jít pro jejich vlastní dobro
Další uvědomění, které mi právě s Martinem došlo bylo, že občas je potřeba lidi nechat jít už jen pro jejich vlastní dobro, když oni sami si nejsou schopni stanovit hranice, nejsou schopni si stanovit, kdy už je toho moc, pak musíte Vy. Vy jim dáte ten prostor se soustředit na to, co je pro ně evidentně prioritnější, i když si to možná sami sobě nepřiznají. Takže zase: „Čauky mňauky, nechávám tě jít, abys dělal to, co doopravdy chceš dělat!“

4. Někteří lidi mikromanagement potřebují
Poslední věc. Já jako žlutý nadšený kreativec nesnáším, když mě někdo moc kontroluje, na všech projektech, kde jsem pracovala ještě jako test-manažerka, mě neustálé kontrolování od mých vedoucích ubíjelo. Ale to, že takhle to mám já, neznamená, že nikdo na světě mikromanagement nepotřebuje. Martin ho potřeboval, vyžadoval – potom, co jsme zavedli 2× týdně stand-up meeting, se komunikace výrazně zlepšila a oba jsme byli spokojenější. Sice ne dlouho, ale fakt to pomohlo.

5. Zmapujte svůj tým a slaďte své komunikační preference
Momentálně mi můj osobní tým maká na jedničku a já vím, že se na ně mohu ve všem absolutně spolehnout. Všichni navzájem známe své Lumina Learning profily, takže přesně vím, jak s nimi komunikovat a v čem jsou silní a v čem naopak ne. Zároveň všem na začátku říkám, jak komunikuji já, co znamená, když napíšu to a to, a jak poznají, že je to urgentní a kdy naopak na mají čas.
Nemusíte se hned nutně u mě hlásit na koučink nebo workshop Lumina Learning, i když je super, tak na začátku Vám bude stačit ZDARMA aplikace Lumina Splash, najdete ji na Google storu nebo Apple storu, po nainstalování si vyplníte 2minutový dotazník a Vaše kaňka je na světě! Tak to můžete udělat i s celou rodinou nebo s celým týmem a věřte mi, hned se Vám bude pracovat a komunikovat o dooost líp!

Znáte někoho komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. Mrkněte na web www.petrabouskova.cz.