Jak říká psycholog a psychoterapeut Honza Vojtko: „Takový klasický příklad. Jdete ke kámošce nebo za klukama na pivo a ještě si ani nezujete boty a od prvního momentu začnete na partnera/ku nadávat, začnete ho pomlouvat. Tím nemyslím, když si jednou za čas někde vylejete svůj kyblík, ale když to děláte pravidelně, nevědomky, automaticky prostě nadáváte na svou polovičku. A to může být docela, s prominutím, průser, protože tady to není jednorázová akcička, někde mi ujely nohy… Ale tady je to v hlavě, je to o tom, jak o partnerovi uvažujete, jak jej vidíte…“

Tomuhle průseru se říká mentální nevěra a dnes to mimo jiné bude o tom, jak svou mysl přeprogramovat tak, abyste neměli tendenci svého partnera neustále podvádět.

Musím se Vám přiznat, podcasty s touto tématikou mě teda hodně baví, protože dané techniky mi totálně převrátily život naruby, a doufám, že převrátí i Vám. V minulém podcastu, v podcastu #34, jsme si odkryli první tajemství harmonického vztahu a bavili jsme se o spínačích extrémních reakcích na obyčejné věci, ať už partnerových, tak těch Vašich. Jestli jste ho ještě neslyšeli nebo nečetli, ze srdce doporučuji, protože techniku extrémní reakce já osobně používám skoro dnes a denně. ?

A teď se pojďme vrhnout už na mentální nevěru…
Nedávno jsem měla pravidelnou seanci s dvěma kamarádkami a začaly jsme probírat vztahy. Maruška se úplně rozzářila: „U nás úplně super, hele, Matěj je prostě láska, vše v pohodě. Plánujeme nějaký výlet, tak se těším.“ Zato Sára se klasicky rozohnila: „Prosím Tě, u nás pořád stejný, zase jsme se pohádali, že Mirek není schopnej si po sobě uklidit nádobí, fakt nevím, jestli mi to dělá schválně, nebo je prostě tak blbej a nedojde mu, že špinavý talíř se jako sám od sebe neumeje.“

A mně došlo, co to znamená ta mentální nevěra a jak asi vypadá situace doma u Marušky a situace doma u Sáry. Oba jejich manžele znám a jsou to fakt prima kluci a nemám absolutně pochyb, že oba páry řeší doma problémy, hádají se, mají rozdílné pohledy na věc. Jen jaká asi atmosféra musí panovat při té hádce, když Sára v Mirkovi vidí neschopného pitomce už od základu a Maruška naopak vnímá Matěje jako super kluka, se kterým musí jen najít kompromis.

Pokud Vás to teď trklo a po zahledění se do svého svědomí musíte konstatovat, že jste spíš jako věčně nespokojená Sára než rozzářená Maruška a že jste vlastně tak trošku mentálně nevěrní svému partnerovi, mám pro Vás hned 2 super tipy:

1. PĚT VĚCÍ, CO NA NĚM MILUJI
Každý večer před spaním si napište do notýsku 5 věcí, které máte na svém partnerovi nebo na své partnerce rádi, za co je milujete, obdivujete, proč jste s nimi začali vůbec chodit nebo jste si je vzali. Vlastnosti se nemusí pojit s jejich reakcemi daný den (když najdete na každém dnu 5 specifických věcí, proč je milujete, o to lépe) a neměly by se duplikovat.
Co se stane? Váš mozek se na tyto věci začne více a více soustředit, bude se tedy „fokusovat“ na to dobré, ne automaticky na to špatné.

2. ZASTAVTE ROZJÍŽDĚJÍCÍ SE VLAK
Druhá rada, vědomě s tím pracujte! Jakmile zase budete nabíhat na stěžování si, zastavte se, nadechněte se a řekněte o partnerovi pro změnu něco hezkého. Tím Vás nenabádám k tomu, abyste ignorovali problémy, které máte doma, tím Vám chci spíš ukázat, že když ty problémy jsou obyčejné, nekritické, neohrožující vztah, tak proč je pořád dokola každému ventilovat a každému o nich vyprávět? Navíc věřím, že stejně tak jako problémy, zažíváte s partnerem i hezké chvíle. Jen je možná nevnímáte tak silně, protože – a jsme zase u toho – se na ně nesoustředíte.

Zkuste to, až se Vás někdo příště zeptá, jak se doma máte, tak pro jednou (a pak pro podruhé, pro potřetí…) poukažte na situaci/zážitek, kdy si posvítíte na nějakou hezkou vlastnost Vašeho partnera, nebo bude stačit, když věci popíšete z ptačí perspektivy.
Tedy na otázku: „Jak bylo o víkendu?“ nevyberte jednu záležitost, která Vás rozčílila, jako třeba: „Ten můj pitomec si v sobotu zase zapomněl nastavit budíka, takže jsme přijeli na návštěvu za rodiči zase pozdě. Nadávala jsem mu celou cestu autem.“
Ale vezměte to v globálu, z té ptačí perspektivy: „Na víkend jsme byli u rodičů, bylo krásně, zahrádka, sluníčko, vínečko… No, parádně jsme si odpočinuli.“

PŘÍBĚHY LASKAVOSTI
Celkově se tady motáme kolem slova laskavost a být laskavější. Být laskavější totiž znamená i být celkově tak nějak vnitřně spokojenější, ať se kolem Vás děje cokoliv. Laskavost Vám nezlepší jenom partnerský život, může Vám zlepšit 24 hodin denně, ať jste s kýmkoliv a kdekoliv. Sama jsem teď ve vlaku, na cestě z rodné hroudy – z Plzně –, zkoušela nové cvičení, o kterém jsem nedávno četla. Jmenuje se: „Příběhy laskavosti“.

Bylo vedro k padnutí, dusno, narvaný vlak k prasknutí a kolem mě byli samí divní, uječení, zpocení pasažéři, vesele ignorující existenci roušky. Měla jsem možnost volby, buď je budu rádoby ignorovat a – tím pádem mě budou rozčilovat jenom vnitřně –, nebo zastavím svůj vnitřní rozjetý vlak (ten ve kterém jsem seděla bych asi těžko zastavovala) a budu aplikovat laskavost.

Postupně jsem se tedy dívala na každého z nich a říkala si pro sebe: „Ať se chová jakkoliv, uvnitř je to dobrý chlap s laskavým a hodným srdcem.“ A zašla jsem ještě dál a na základě toho, co jsem viděla, jsem si začala vymýšlet: „Asi má manželku a 2 vnoučata. Vnoučata má hrozně rád a ona milují jeho, i když je nevidí moc často, protože je děsně vytížený v práci (pán neustále s někým nahlas telefonoval), tak s nimi vždycky pookřeje a hrozně blbnou. S nimi odhodí tu svou přísnou masku a je to děda nezbeda.“

Já vím, možná si řeknete, že to je totální blbost, ale v ten moment začnete na daného člověka pohlížet úplně jinak. V několika případech si pasažéři všimli, že si je nějak déle prohlížím, tak jsem se na ně usmála a začala se dívat jinam, všichni mi úsměv opětovali a mně najednou v tom vlaku bylo o dost líp, zalila mě jakási vlna dobroty, míru, radosti z lidí a ze světa.  Najednou to byl vagon plný dobrých lidí. A ačkoliv se možná pro mě někteří chovali nepochopitelně, srdce měli ze zlata. Zajímavé cvičení, fakt, zkuste to.

Zastavte jednou provždy mentální nevěru ke svému partnerovi, k ostatním lidem a jako zázrakem uvidíte najednou i sebe v daleko lepším světle a už nebudete podvádět ani sami sebe. Příště se podíváme na fakt, že Váš partner není jenom Váš partner, ale je to taky… Aaa…, o tom až příště, moji milovaní posluchači a čtenáři. ?

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?

Sdílejte je, prosím, se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak si mě určitě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Mrkněte také na můj web www.petrabouskova.cz.