Vztahy, ach ty vztahy. Každý chce mít vztah, a když ho má, pořád si na něco stěžuje. Jednou je všechno hrozně moc prima a podruhé stojí všechno za prd. Jednou Vás partner nebo partnerka mile překvapí, jindy Vás jejich reakce totálně šokuje. Je to jako na horské dráze…

Můj první vážný vztah jsem začala, když jsem oslavila své 18. narozeniny. Jmenoval se Jarda, byl o 7 let starší a ze zimní lásky na první pohled na lyžařském vleku byl najednou vztah na krásných 7 let. Když si ale vzpomenu, jaké jsem tehdy byla tele, tak zpětně musím Járovi poděkovat za jeho trpělivost a…, poddajnost. ? Podle mě se to táhne napříč rody, ale v naší rodině mají ženy rády věci po svém – rády plánují, organizují, hodně očekávají a mají rády věci pod kontrolou. Já jsem dlouho byla úplně stejná a nikdy mi na tom nepřišlo nic špatného – Járovi jsem často něco vyčítala nebo jsem zahájila tzv. tichou domácnost, která mi stejně dlouho nevydržela – a celkově mi na mém chování nepřišlo nic až tak divného.

Od rozloučení s Jardou uplynulo 8 let a já jsem se hodně, fakt hodně změnila. Teď funguji ve vztahu úplně jinak, a ne, určitě ještě nejsem ani zdaleka nějaká vyzenovaná, vždy adekvátně reagující přítelkyně, ale jisté věci řeším absolutně jinak než předtím. A v následujících 5 navazujících podcastech s Vámi budu sdílet hned 5 technik, které když se naučíte aplikovat ve vztahu, vše najednou půjde lehce, snadno a s daleko větším pochopením pro partnera i sebe sama.
Tyto metody mně osobně a mým klientům na Lumina Learning pomáhají všude tam, kde něco nehrálo, kde něco drhlo, a ze zpětných vazeb vím, že narovnaly nejeden „trabl“ – ať už s partnerem, rodiči, nebo dokonce i s přáteli.

A fakt nemusíte být nějaký extra komunikační expert nebo kouč, abyste je pochopili a mohli okamžitě aplikovat i do Vašich vztahů.

První a zásadní věc, které jsem začala věnovat ve svých vztazích větší pozornost, je:
1. EXTRÉMNÍ REAKCE
Extrémní reakce partnera
Tohle je vážně neskutečné pozorovat. Člověk něco jen tak plácne, nějakou myšlenku, a najednou vidíte, jak se Váš protějšek zasekne, zamrzne, je ticho, nebo naopak začne křičet, vztekat se, osočovat Vás a nadávat, že to nemůžete přece myslet vážně. V ten moment, přesně v ten moment, místo toho, abyste bláznivě začali obhajovat svou myšlenku nebo se začali hádat, aniž byste vlastně věděli proč. Zastavte se a zamyslete se… Tady to není o Vás, tady je to o něčem, co jste řekli, o nějakém slově, o větě, která byla spínačem pro tuto reakci.
Zastavte se a v klidu se zeptejte:
„Ty jo, omlouvám se, to jsem nechtěla Tě takhle vytočit, ale Ty jsi už něco podobného zažil? Máš s tím Ty sám špatnou zkušenost nebo někdo z Tvých přátel, z rodiny? Bojíš se něčeho, že by se mohlo stát? Nebo někdo říkal, že by se něco špatného mohlo stát, kdyby to takhle bylo?“

Podobných situací jsem zažila v našem vztahu fakt dost a pořád mě nepřestávají překvapovat. Je to jak detektivní práce. Jak to může vypadat, Vám ukážu na 2 příbězích. Jeden jsem pozorovala na vlastní oči a druhý znám z vyprávění.

Simona a její maminka
Seděla jsem u kamarádky Simči na terase společně s jejími rodiči a klábosili jsme. Simči sestra se bude vdávat, tak jsme probírali i svatbu, když v tom Simona jen tak plácla: „Ty jo, to by si asi měli i sepsat předmanželskou smlouvu.“ Měli jste vidět, co maminka začala předvádět! „Simono, neblbni, prosím Tě, jakou smlouvu, vždyť nemají skoro žádný majetek. Ne, že jim to budeš navrhovat! Takovouhle smlouvu uzavírají jen páry, kde jeden je hodně movitý a druhý ne.“ Simona na mamku zírala: „Prosím Tě, mami, to není pravda, dneska tyhle smlouvy sepisují i celkem normální páry, aby měli když tak jasno.“ Mamka se úplně rozčílila: „No, to neexistuje, už o tom nechci slyšet ani slovo!“ Simona si poklepala na čelo, mamka se šla uklidnit do kuchyně a já se nechtěla v ten moment do toho míchat. Ale přiznám se, že do teď by mě zajímalo, Z ČEHO MÁ SIMČI MAMINKA TAK OHROMNÝ STRACH. Jestli sama něčím prošla, někdo jí něco vyprávěl, prostě, co je za tím…

Aneta a její nový kluk
Druhý příběh mi přijde hrozně vtipný. Jiná kamarádka, Aneta, představte si velmi kultivovanou, elegantní slečnu, co si potrpí na etiketu, se rozešla s klukem, který ji dle jejích slov nikdy za nic nepochválil. Vaření, úklid, organizace společných víkendů, vše bral jako samozřejmost. V podstatě bral jako samozřejmost ji. Jednou ji vytočil, když se celý den dělala se svíčkovou, vše nachystala a on přifrčel z práce, nepozdravil, vzal si polévkovou lžíci a svíčkovou bez mrknutí oka sežral lžící. Po rozchodu si Anet našla moc prima kluka, ale… No, jak to tak bývá, vesmír nás testuje a zkouší… Aneta udělala její vyhlášenou svíčkovou a její nový klučina se zcela bezelstně v polovině oběda zeptal, jestli by jí nevadilo, kdyby si na to vzal lžíci, že je tak zvyklý z domova. Měli jste vidět to „čoro-moro“, hysterická scéna, pláč, rozbité talíře, že si jí neváží, že jako to prase jí svíčkovou lžící… Ano, nepřiměřená reakce způsobená nevinným spojením slov SVÍČKOVÁ a LŽÍCE.

Extrémní reakce Vaše
Říkám si, že když už tento podcast posloucháte nebo čtete, tak už se v sobě asi nějak „pihňáte“ a hrabete, zamýšlíte se nad tím, jak fungujete. V tom případě dokážete i sami sebe chytit při extrémních, neadekvátních reakcích. Ulehčí Vám to pozorování Vašich fyzických projevů, tedy zničehonic, při nějaké myšlence nebo výroku, se vám rozbuší srdce, polije Vás horko nebo se úplně z nuly totálně rozčílíte. U mě je to třeba zatuhnutí, polije mě studený pot a mlčím, podle mě chvíli ani nedýchám, nedokážu mluvit a mám hrozné tendence se zvednout a prostě odejít, nebavit se o tom. Prostě tenhle stav na mě poznáte a já tu vlnu, která mi projede tělem, taky dobře znám.

V ten moment je důležité se ale nehádat a…
1. Pokud netušíte, proč se Vám to děje, tak se zamyslete a zeptejte se:
„Proč mě to, co řekl, tak rozhodilo? Zažila jsem něco podobného? Z čeho mám strach, čeho se bojím? Jaký scénář může nastat? Co si teď představuji, když jsem slyšela tyhle věty?“
Možná se dopátráte hned, možná ne. Ale tyto momenty jsou neskutečně cenné a berte je jako dary, jako poklady, protože Vám umožní odkrýt blok.

Když se nedokážete zastavit a je z toho hádka jako trám, nevadí, ale stejně alespoň potom, v klidu, si sedněte a zamyslete se nahlas: „Ty jo, proč mě to tak rozčílilo?“ Buďte k sobě upřímnínechte všechny strachy pěkně vylézt na povrch. Když to nepůjde ústně, prostě nekontrolovaně pište všechny strachy, které Vás napadnou. A věřte mi, můžou z toho vyjít pěkné hovadiny, ale minimálně si tyhle hovadiny pojmenujete a co je pojmenováno, co je specifikováno, s tím se už dá něco dělat.

2. Když už víte, jaké tlačítko bylo sepnuto, tak se nadechněte, vydechněte a řekněte třeba:
„Zlato, a jak to jako myslíš? Co to pro Tebe znamená přesně? Víš, já když to slyším, tak si vzpomenu na to a to, kdy to dopadlo špatně a já se potom/při tom cítila hrozně… Je to pro mě citlivé téma, tak potřebuju vědět, jak si to představuješ, protože mám strach z toho a toho…“

Je to masakr a připravte se, je to neskutečně náročné.
Teď se Vám svěřím s osobním příběhem. Chodila jsem pár měsíců s narcistou, o kterém jsem nevěděla, že je nemocný – více o tom tématu jsem se svěřovala třeba v podcastu #20 DŮVĚRA, SEBEDŮVĚRA, SEBEJISTOTA nebo ve dvoudílném podcastu #04 a podcastu #05 MÍT SE RÁD V PRAXI –, a ten vždy chodil o pár kroků přede mnou. Kvůli egu, kvůli pocitu, že je lepší než já, kvůli mému pocitu, že jsem pomalá. A co si myslíte, můj současný přítel čas od času taky vystartuje a vyrazí někam přede mnou, aniž by na mě počkal – no, takové hádky, co jsme kvůli tomu měli, osočovala jsem ho, že je egoista, že jsem mu jedno a „kdovíco jaké co“, než mi došlo, že on je v tom opravdu nevinně, jsou to staré rány. Spojení CHŮZE PŘEDE MNOU rovná se DALŠÍ CHYBA V PODOBĚ NARCISE. Přítel to dělá občas dál a jo, občas si neušetřím drobnou výčitku, ale jinak to neřeším. Díky bohu jsem si rozklíčovala extrémní reakci.

To byla první technika, jak dosáhnout harmonie ve vztahu, příště se podíváme na druhé tajemství harmonického vztahu, a to na takovou potvůrku, na mentální nevěru. Otestujeme si, zda Vy jste svému partnerovi (nebo partnerce) mentálně nevěrní, nebo ne. To si nesmíte nechat ujít.

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?

Sdílejte je, prosím, se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak si mě určitě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Mrkněte také na můj web www.petrabouskova.cz.