Moje vůbec první konference v Maďarsku – stojím vyděšená před publikem, které náhle vstává a všichni odcházejí. Nechápu, co se děje, až po chvilce mi to „docvakává“. Organizátoři spletli v programu konference místnosti dvou přednášek – naštěstí, přicházejí jiní lidé, kteří, ano, kteří mě chtějí slyšet. Dnes to bude o posledním obrovském strachu při prezentování… Nechte se překvapit o jakém….

Juchů, už znáte všech 6 smrtelných scénářů při prezentování. A jestli je ještě neznáte, tak bacha na to – to je základ – ze srdce doporučuji poslechnout všechny 3 předešlé podcasty, tedy podcast #06podcast #07 a podcast #08. My se v tomto 9. podcastu vrháme na jeden obrovitánský strach, který svým způsobem spojuje všechny předešlé.

7. STRACH: STRACH Z NEOČEKÁVANÉ SITUACE
Klienti říkají: A teď se všem posluchačům tohoto podcastu a všem čtenářům tohoto článku moc omlouvám, že budu sprostá, ale je to opravdu nejčastější věta, kterou na koučincích a workshopech slýchávám: „A co když se něco, cokoliv, posere?“

Moje rada: Když se nad tím zamyslíte, tento strach vlastně obsahuje všechny předešlé. Buďte jako olympijský plavec Ian Thorpe, jehož trenér každý trénink vedl tak, aby nebyl podle plánu. Vždy Iana překvapil něčím neočekávaným. Tato psychologická strategie budovala v plavci postupně sebevědomí, že zvládne cokoliv, a potom, když mu na závodě spadly plavecké brýle (mimochodem Ian měl nazkoušeno 99 věcí, co se může stát, „brejličky“ byla 100. neočekávaná věc), tak Ian nezpanikařil a závod i tak vyhrál. Vy ale nemusíte při každém nacvičování prezentace schválně, reálně něco kazit. My na to půjdeme od lesa.

Vezměte si linkovaný nebo čistý papír a rozdělte si jej fixou na 4 sloupečky. Fixou si na něm udělejte i řádky, každý Váš řádek by měl obsahovat asi 3 řádky linkovaného papíru, pokud máte čistý papír, udělejte si zkrátka silnější řádky.
Do prvního – levého sloupce si pod sebe napište všechny neočekávané problémy, které Vás mohou potkat. Pište, cokoliv Vás napadne, od možnosti, že se Vám bude chtít kýchnout uprostřed prezentace, po variantu, že vběhne do místnosti Tyranosaurus Rex.

Až to budete mít, úplně všechno možné i nemožné sepsané, přesuneme se na druhý sloupeček zleva. Zde budeme tyto nečekané situace rozdělovat do 3 kategorií: MOHU OVLIVNIT, MOHU ČÁSTEČNĚ OVLIVNIT, NEMOHU OVLIVNIT. Abyste to lépe pochopili, vysvětlím Vám kategorie rovnou ve spojitosti se 3. sloupečkem zleva, a to řešení.

1. Pokud problém můžete ovlivnit, napište si tam vše, co je potřeba udělat před prezentací.
Například: Máte strach, že přijedete pozdě. To můžete krásně ovlivnit tím, že si tam necháte časovou rezervu, mrknete předem do mapy, kde je místo prezentace, nebo si to dokonce půjdete omrknout pár dní nebo hodin předem. Nebo se děsíte, že se Vám vybije notebook při prezentaci. V pohodě. Nesmíte zapomenout s sebou nabíječku a pro jistotu i prodlužovací kabel. Vyřešeno.

2. Pokud problém můžete jen částečně ovlivnit, napište si tam, co tedy částečně můžete udělat.
Například: Máte strach, že na místě vybouchne technologie a Vám nepůjde promítat. Fajn, jak je na místě schopné nebo neschopné IT, to neovlivníte, ale Vy se můžete vybavit předem. O tom, co vše já s sebou tahám na prezentace, jsem se Vám rozpovídala v podcastu #7, ze srdce doporučuji si ho poslechnout! Problém tedy nevyřešíte zcela, ale částečně ano.

3. Poslední kategorie je – NEMOHU OVLIVNIT – a zde do řešení nakreslíme smajlíka.
Proč? No, protože jestli Vám do místnosti vběhne Tyranosaurus Rex, nebo nevběhne, to neovlivníte.
Smajlík v překladu znamená: „Věřím, že to dopadne dobře a tohle se nestane.“ Smajlík tedy znamená víru. Navíc mozek uklidníte, že to není pod Vaší kontrolou a jestli se to má stát, tak se to prostě stane. Hotovson.

Čekáte na 4. a poslední sloupeček?
To je taková moje soukromá vychytávka. Tam si píšu pocity, jak se chci cítittvářitvypadat nebo co mohu říct, když už se to děje. Kýchnu při prezentaci? Zasměju se a řeknu: „Je to pravda,“ a volně pokračuji dál. Dostanu dotaz, na který nebudu znát odpověď? Zůstanu klidná a budu si vědoma toho, že je zcela přirozené a lidské přiznat, že nevím. Bude to vypadat, že přijdu pozdě? Budu spěchat, ale nebudu zase hystericky běžet, pokusím se udržet vnitřní klid a myšlenku, že pozdní příchod neovlivní kvalitu prezentace. Zkrátka si tam můžete psát „mantry“ nebo jen pocity.

Tohle všechno úžasně uklidňuje, protože svou bublinu strachů rozepíšete a rovnou mozku písemně sdělíte, že to má řešení. A nebo taky nemá řešení, že s tím fakt nic neuděláte, tak ať Vás s tím už kurňa nestraší!

Ze zkušenosti: Nikdy nic není tak horké, jako se to uvaří. Koneckonců je to jenom jedna prezentace, jeden „pidi úsek“ ve Vašem životě, není to život celý, takže ať se stane cokoliv, mělo se to tak stát. Alespoň budete mít vtipnou historku z natáčení. Berte každou nečekanou situaci s lehkostí a humorem.

Zajímá mě: Ta otázka se zde přímo nabízí – co jste Vy překvapivého zažili, ať už na svých nebo jiných prezentací? Jak jste si s tím poradili? Nebo co udělali řečníci? Máte nějakou vlastní metodu, jak se připravit na „nepřipravitelné“?

O vtipných historkách z konferencí, koučinků a workshopů bude další podcast, podcast č.10, a já doufám, že se u něj budete dobře bavit. Já se u některých bavila, u jiných dost potila… Můžete posoudit sami.

VELKÉ FINÁLE:
Sepište si dle návodu v podcastu svůj list možných neočekávaných situací, které Vás mohou při prezentaci potkat, a uklidněte tak mysl. Prezentaci poctivě několikrát trénujte před samotným výstupem, každý trénink Vám posílí sebevědomí, přednes se Vám lépe zapíše do paměti, a pokud se něco stane, lepší paměť Vám umožní – ať se stane cokoliv – kdykoliv navázat na přetrženou myšlenku.

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz.