Prima, řeknete si, už žijeme v koroně, zavření doma na home officech, jen při počítačích skoro rok. Veškeré fungování všeho se přesunulo čistě na obrazovky, všechny prezentace, všechny schůzky. Tak nějak logicky byste řekli, že za takovou dobu už lidi budou vědět – nebo alespoň tušit – jak vypadat, jak nastavit kameru a jak vést takové schůzky, aby to celé mělo, jak říká můj taťka, nějakou „štábní kulturu“. A ono ne! I po roce je to stejná šílenost jako před tím… Jak prezentovat správně online, na to se podíváme v dnešním podcastu. Radši si sedněte, bude to drsný…

Je neustále omíláno dokola, že zapnutá kamera je pro úspěšný online call klíčová. Protože my potřebujeme ten lidský kontakt, potřebujeme vizuálně vidět, co ten člověk povídá, jak se při mluvení tváří, kam se kouká, jestli se mračí, nebo se směje. Z pouhé intonace nepoznáte vše, co byste potřebovali, abyste si udělali 100% jasný úsudek, „vo co tady go“. Přesto 80 % všech firemních schůzek probíhá většinou bez kamery, bohužel. A když už se kamera zapne, tak je to většinou tragédie a všichni ji raději hned zase vypnou.

Tak schválně, nastavujete si kameru a vyzkoušíte si, jak na obrazovce vypadáte, ještě před tím, než Vám začne nějaký call? Kolikrát jste se někam připojili a slyšeli jste štěkat psa, manželku vařit oběd nebo pípat andulku v kleci? Kolik bytů a domů jste viděli v totálním chaosu a bordelu? No, tipuji, že dost, protože já mám koučink prezentací nebo Luminy každý den a každý je to sice jiné, zato stále stejná konečná. Mám pro Vás 7 pravidel, jak profesionálně vést takový online meeting.

Pétino onlinové pravidlo č. 1:
1. ČISTÉ POZADÍ
Tohle je absolutní základ a hovoří dost o tom, jak moc Vám záleží na daném setkání. A ne, neříkejte mi, že to u Vás v bytě nejde, že tam prostě pěkné pozadí (tím nemyslím partnerčino nebo partnerovo, to je stoprocentně božský), že takové pozadí tam nenajdete. Já jsem žila sama 2 roky na bytě, který měl dohromady 19 metrů2, a dala jsem to. Prostě jsem jen musela některé věci uklidit a přemístit. Nakonec jsem si koupila za sebe plachtu a bylo hotovo. Když ale fakt nenajdete čistou stěnu nebo byste ji nenašli na místě, které je dostatečně osvětleno – fajn, prima, nevadí, posaďte se tedy tam, kde věci, které jsou za Vámi vidět, podporují Vaší image. Jste knihomol? Seďte před svou knihovnou. Jste ezoterická duše? Posaďte se na gauč, kde máte kolem sebe obrázky čaker a ze stropu Vám visí tibetský zvon. Jste tvrdý businessman? Dřepněte si do zasedačky tak, aby za Vámi byl vidět třeba průhled na chodu s dalšími zasedačkami. Jste bordelář? Sedněte si před věšák s prádlem, to je alespoň u některých mých klientů velmi oblíbená proprieta.

Suma sumárum: Dbejte na to, co lidi na callech vidí za Vámi a kolem Vás.

Zajímá mě a úkol pro Vás: Co většinou máte Vy na svém pozadí při online hovorech? Kde sedíte? Jaké největší vtipnosti a bizarnosti jste viděli a zažili? A úkol pro Vás – věnujte tomu opravdu chvíli času, dejte si online schůzku sami se sebou a přenášejte stůl, zkoušejte různá pozadí a najděte si to svoje, které je buď čistě jednobarevné, nebo podporuje Vaší image.

Pétino onlinové pravidlo č. 2:
2. ZAPOMEŇTE NA ROZMAZANÉ POZADÍ
Tady určitě bude plno lidí, kteří se mnou možná nebudou souhlasit. Znám fůru lidí, kteří milují mít za sebou palmičky nebo moře. Měla jsem klienta, který tam měl roboty. Prosím Vás, chápu, je to berlička pro ty, kteří si nedají tu práci nebo dle jejich slov nemají tu možnost sedět někde, kde by jejich pozadí vypadalo reprezentativně. Ale podle mě to jsou jen kecy. V tomto modu už jedeme rok, já sama s přítelem jsme si kupovali židle, nové stoly, sluchátka. A já mám speciální kameru. Zároveň jsme si našli systém, kam si sedne on a kam já, když oba máme ve stejný čas důležitý call.
Co je největším průšvihem na rozmazaném pozadí, je to, že Vám tam občas zmizí obě uši, zmizí ruka nebo rameno. Zažila jsem i momenty, kdy jsem diskutovala s bezhlavým panem ředitelem. Zároveň to kolem Vás dělá takovou prapodivnou auru, kdy sem tam, obzvlášť kolem těch uší, vykoukne ten Vás věšák nebo neumyté nádobí. Osobně rozhodně preferuji ten bordel za Vámi než rozmazanou palmičku.

Suma sumárum: Raději za sebou mějte ne zcela dokonalé pozadí než šplouchající moře v únoru.

Zajímá mě a úkol pro Vás: Jak to řešíte Vy? Používáte rozmazané pozadí? Přijde Vám to rušivé u ostatních, nebo ne? Úkol je jednoduchý. Když to půjde, vykašlete se na rozmazané pozadí. Sdílejte se mnou své poznatky, jsem tady pro Vás a zajímá mě Váš názor, obzvláště na toto téma.

Pétino onlinové pravidlo č. 3:
3. SEĎTE NAPROTI OKNU NEBO BOKEM K OKNU
Tady hovoříme o momentech, kdy si nedejbože někdo sedne zády k oknu. Najednou vidíte černou siluetu, ohraničenou oči vypalující září. Je to prostě úplně stejné, jak když se fotíte – nefotíte se proti sluníčku. Fajn, možná mi řeknete, že sedíte v kanceláři a máte pevně dané místo za oknem. S tím, Boušková, prostě nic neudělám. Ale uděláte. Buď si kupte lampičku a tu si namiřte do obličeje, ne úplně jako při výslechu, ale trošku možná jo. Nebo pokud fakt nemáte hovor za hovorem, zarezervujte si zasedačku a jděte si sednout tam. Jestli jste doma, opět lampa a výslechové prostředí, protože jinak je to jako z blbé detektivky, když nevidíte člověku naproti sobě do obličeje. Existují i v rámci 1-2 tisíc – tzv. prstencová nebo kruhová světla. Zkrátka každé světlo navíc je super. Jen bacha, pokud máte jenom silný lustr, který Vám osvětluje pouze temeno a nikde nic jiného, budete vypadat jak Lord Vordemort.

Suma sumárum: Nikdy, ale nikdy, obzvláště při večerních schůzkách, nepodceňte dostatek světla namířeného na Váš obličej.

Zajímá mě a úkol pro Vás: Jak sedíte teď Vy? Sedíte u okna, naproti oknu nebo máte okno za zády? Zažili jste někdy někoho v šíleném stínu? Bylo Vám to příjemné? Jakým způsobem řešíte Vy schůzky pozdě večer? Klidně házejte do komentářů tipy na lampičky, protože to se vždycky hodí, a ne každá lampa je dostatečně flexibilní, aby zaujala ten správný úhel. Používáte třeba kruhové nebo tzv. prstencové světlo? Zkuste doma experimentovat s umístěním světla kolem Vašeho stolu a najděte si sami to nejlepší možné řešení.

V příštím podcastu Vás zahrnu dalšími praktickými tipy a triky, jak profesionálně prezentovat online. Těšte se!

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz.