Lásku se snažilo popsat nepřeberné množství umělců, psychologů, filozofů, nikdo se ale nikdy neshodl na přesné definici. Až na dva obory! Ty vysvětlují lásku jasně a stručně. Biologie a chemie. Láska je v podstatě brutální biochemická intoxikace organismu! A dále si ukážeme, že láska je vlastně droga a my všichni jsme závisláci dychtící po své další a další dávce.
Co se nám tedy děje v těle v jednotlivých stádiích lásky?
Ano, přesně tak, existují určitá stádia lásky a je zcela přirozené, že se po 25 letech necítíte se svým partnerem stejně jako po 25 dnech. Dnes se podíváme na první dvě stádia, asi ta vůbec nejzajímavější, a to sexuální chtíč a zamilované šílenství.

Držte si klobouky, bude to hormonální jízda.

První stádium je:
SEXUÁLNÍ CHTÍČ
Určitě jste to někdy zažili, stačí Vám, že jen vidíte tu osobu, že na ni jen pomyslíte a mozek přestává fungovat a kontrolu přebírá úplně, ale úplně jiná část těla. Hoříte touhou, nedokážete se na nic soustředit, jen na to jedno. Co se nám děje v těle? Poměrně zásadní stresová situace, nadledvinky nám začínají produkovat ohromné množství adrenalinu a Vy se začnete potit, buší Vám srdce, mělce dýcháte. Bacha na to, ne ne ne, to ještě není láska, to je zvířecí chtíč

No jo, ale co se děje v mozku při takovém sexu? Při každém sexu se nám s orgasmem vyplaví v takové malé továrničce na přední straně mozku dopamin a ten se rozstříkne do všech oblastí mozku. Dopamin má na starost soustředění, touhu, motivaci, v podstatě se Vám v mozku v ten moment odehrávají stejné procesy, jako když se sjedete kokainem. S daným dopaminem se nám ale do těla vstřikuje i oxytocin, o kterém si ještě budeme povídat, ale obecně se mu říká „hormon mazlení“ a nemá cenu si tady nic nalhávat… Celý tento výbuch chemických reakcí je strašně příjemný a my ho chceme zažívat víc a víc a pak se Vám může snadno stát, že najednou jste zamilovaní do někoho, s kým jste si původně plánovali jenom sem tam vrznout. Dopamin a oxytocin, tyhle dvě potvůrky Vám dříve nebo později, z jedné nebo z druhé strany, překazí ideu „friends with benefits“ neboli přátelé s výhodami.

Mimochodem, když jsem tu popisovala, že při sexuální touze je naše tělo v podstatě vystaveno celkem náročné stresové situaci a nadledvinky pracují seč jim síly stačí, tak úplně stejná chemická reakce se v těle děje, když máte trému před prezentací. Tělo nedokáže rozlišit, co je stresová reakce na základě blížícího se požitku a co je stresová reakce na základě strachu. Proto úplně prvním krokem v boji s trémou je jednoduché přenálepkování daného stavu. Zapomeňte na slovo tréma a říkejte tomu vzrušení, říkejte tomu „Zažívám něco nového“ a věřte mi, hned se Vám bude prezentovat líp. Více o tomto tématu, jestli jste ještě neslyšeli nebo nečetli, rozebírám v podcastu #1 a #2, kde přesně popisuji, co se Vám děje v těle pár minut před Vaší prezentací a zároveň Vás zde učím několik metod, jak trému zpracovat a ovládnout ji tak, aby pracovala pro Vás a ne proti Vám.

A ještě předtím, než přejdeme na další téma, musím říct, že výzkumy ukazují, že láska na první pohled opravdu existuje! Údajně některým lidem stačí pětina vteřina a lítají v tom. Tohle je celkem zajímavé téma, protože já jsem nikdy na lásku na první pohled nevěřila, ale evidentně každý to má jinak. Napište mi, jak to máte Vy? Zamilovali jste se někdy na první pohled? Znáte někoho?

Druhé stádium je:
ZAMILOVANÉ ŠÍLENSTVÍ
Když se nám všechno příznivě vyvíjí, tak můžeme našeho pacienta diagnostikovat jako šílence. Z mého pohledu, z mé skromné zkušenosti, první a druhé stádium se mohou mixovat, doplňovat a v mnoha případech se stává, že nejdřív přijde zamilované šílenství, které je až následně (většinou velmi rychle) doplněno zmíněným zvířecí, sexuálním chtíčem.

Vědci tu hovoří o tom, že se dostáváte do podobného stavu jako schizofrenici. Jste prostě úplně mimo. Váš limbický systém začne ve velkém produkovat fenylethylamin (mimochodem, stejná látka se Vám bude produkovat, když začnete dlabat ve velkém čokoládu nebo když se sjedete koksem) a tahle potvůrka, fenylethylamin, stojí za tím, že… Vy nemusíte spát, nemusíte jíst, dokážete hodiny a hodiny si jen tak povídat, milovat se, zase si povídat a pak se zase milovat a na druhou osobu myslíte 24 hodin denně. V práci jen tak tupě zíráte do počítače a neustále kontrolujete mobil, jestli náhodou nepíše nebo nevolá. Jste závisláci a uspokojit Vás může jenom kontakt s danou osobou, každá zpráva, každé rande, každý telefonát je nová bláznivá dávka fenylethylaminu.

Ale, jak řekl jeden neznámý autor: Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně.
A tak u některých po roce, u jiných až po 2,5 letech dochází k úbytku této látky a Vy si možná pomyslíte: Tak a je to v háji. Nemusí být. Tady je důležité ve fázi zamilovaného šílenství nejen skákat do postele a vonět si fascinovaně k vlasům, ale najít si společné zájmy, budovat vztah, zažívat společné dobrodružství, začít spolu bydlet, nebo si pořídit dítě.

Každopádně na konci tohoto období nejeden člověk stojí před otázkou: „Ty, je to vážně ten pravý? Fakt s ním chci být do konce života? Neběhají venku nějací lepší?“ No a pokud neodoláte pokušení a rádi byste znovu zažili jízdu na koksu zamilovanosti, tak svému milému nebo své milé zahnete, abyste zase dostali pořádnou dávku fenylethylaminu. Bacha na to, aby se z Vás nestali závisláci na zamilovaných vlnách a abyste opravdu rok co rok nehledali nějaké nové vzrušení, novou horskou dráhu, protože pak by se klidně mohlo stát, že jednou zůstanete sami jen s mnohočetnými zářezy na pažbě. O takových hovoří třeba Petr Casanova ve svých posledních podcastech, zabruste na tyto stránky a poslechněte si různé příběhy různých nenasytných lovců lásek!

Další zajímavostí této fáze je, že chlapům zde klesá produkce testosteronu, takže oni na ty svoje kočičky šišlají, jsou něžní, otlapkávají je, jenže po těch maximálne 2,5 letech testosteron zase nabývá na síle, no a pak Vám ten Vás medvídek klidně může nečekaně takovou ubalit, že nechápete, kde se to v něm vzalo? Vždyť takový nikdy nebyl? No jo, chemie, holky, chemie.

Průser nastává v momentě, kdy se v období zamilovaného šílenství rozejdete
Ale o tom více příště. Příště to bude o rozchodech, bolesti a o posledních 2 stádiích lásky. No, máte se na co těšit!

Jestli toto byl ode mě jeden z prvních podcastů, který jste ode mě slyšeli, tak si možná říkáte, co dělám a kdo jsem. Tak jen, abych to uvedla na pravou míru, moje expertíza jsou prezentační dovednosti a osobnostní diagnostika Lumina Learning, ale protože mám ráda věci s přesahem, ráda se hrabu v lidské psychice, ráda pomáhám svým klientům s různými tématy, nejen v prezentacích a komunikaci, a také mě baví s Vámi sdílet zde i témata, o kterých si čtu, která mě momentálně zajímají a která jsou jistojistě zase nějaké kousky puzzle do celé skládačky mysli.

Kdyby Vás zaujaly ty prezentační dovednosti nebo dovednosti pochopení sebe sama, tak vedu koučinkyworkshopy a teď jsem vydala online kurz na vědomou řeč těla při prezentacích nebo nový e-book na zmapování publika, mrkněte se na stránky www.petrabouskova.cz a věřím, že tam najdete plno inspirace jako nikde jinde.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů nálož tipů a triků do e-mailu. Mrkněte na web www.petrabouskova.cz.