Moji drazí „flipchartisti“!
Mým snem je, aby opravdu série těchto 3 flipchartových podcastů (tím myslím podcast #46#47 a tento) nastartovala revoluci v prezentování v Čechách a na Slovensku, aby vnesla takový ten správný průvan do zasedaček a flipchart se používal daleko víc a navíc správně. Správně tak, aby interaktivně podpořil prezentaci, zapojil lidi v zasedačce a dodal celému meetingu úplně jiný drive a náboj.
V prvním podcastu z této série #46 jsme si řekli, kdy používat a kdy nepoužívat flipchart, v podcastu #47 jste se dozvěděli, jak si k flipchartu stoupnout, kdy mluvit, nemluvit a proč je z psychologického hlediska důležité si při psaní na flipchart slova, slabiky, písmena potichu diktovat. Dnes se vrhneme na maličkosti, které z Vaší dobré prezentace udělají prezentaci dokonalou. A jak říká Michelangelo Buonarroti: „Maličkosti tvoří dokonalost, ale dokonalost, dámy a pánové, není žádná maličkost.“

Pravidlo č. 5 tedy zní:
ODKLÁDEJ FIXY, KDYŽ KRÁTCE KRESLÍŠ A DLOUZE MLUVÍŠ
Na koučincích a workshopech je jednou z nejčastějších otázek, zda mohou lidi prezentovat s fixou nebo propiskou v ruce. Častým důvodem je, že je to zkrátka uklidňuje a cítí se lépe, když mají něco v ruce. Já tomu rozumím, ale vždy se ptám: „Prezentujete pro sebe nebo pro lidi? A pomáhá propiska Vám nebo lidem?“ Jasně, že Vám – publikum potřebuje symetrii, potřebuje obě ruce prázdné, jinak se podvědomě soustředí víc na ruku, která máchá s fixou, a to co? To nechcete. Vy chcete, aby se soustředili na gesta jako taková a nedávali podvědomě větší váhu něčemu, co Vy nemáte pod kontrolou.

Když mluvíme o gestech, mám ohromnou radost, že půlroční práce je konečně u konce a já Vám mohu představit můj online kurz „Řeč těla při prezentacích“ v úplně novém kabátu, kdy je celý kurz vylepšený, interaktivnější a nabitý novými informacemi. Díky mému online kurzu, který je jediný svého druhu na světě, se budete při prezentování cítit neskutečně sebevědomě a přesvědčivě, protože prostě budete vědět, jak se správně, ať už online nebo naživo, hýbat. Věřte mi, proměny prezentací mých účastníků před a po kurzu jsou neskutečné. Až mě to fascinuje, jak málo stačí k takovému pokroku. Mrkněte na můj web nebo rovnou zde v článku klikněte zde a zjistěte, jestli tento online kurz není právě to pravé i pro Vás.

Ale zpět k flipchartu, když u flipchartu fungujete tím stylem, že sem tam něco napíšete, ale víceméně o daných věcech mluvíte, pak pokaždé, když dopíšete, fixu odložte a přednášejte bez ní. Když to ale máte 50 na 50, tedy něco napíšete, něco málo řeknete a zase se hned otáčíte k flipchartu, pak si fixu nechte v ruce, protože její věčné odkládání by spíše rušilo, než by celé prezentaci pomáhalo.

Pravidlo č. 6:
OTOČ PAPÍR aneb 20 HESEL NEBO 2 BARVY
Určitě to znáte, školitel začne psát na flipchart, ze začátku to vypadá celkem přehledně, ale za chvíli už je v tom takový bordel, že i leckterý dětský pokojíček dvojčat je proti tomu slabý odvar. Dělejte to jinak, dělejte to chytře. Zapamatujte si, že jeden list flipchartu by neměl obsahovat více než 20 hesel, resp. 20 slov. Zda je budete třeba při brainstormingu psát náhodně nebo do řádek, nechám na Vás, ale v momentě, kdy se rozhodnete pro řádky, doporučuji 4 řádky po 5 slovech, nebo 5 řádků po 4 slovech, jinak hrozí přehřátí papíru.

Pokud spíše malujete než píšete, otáčejte v momentě, kdy budete mít tendenci použít jinou barvu fixy ne proto, abyste zdůraznili již existující (třeba to podtrhli), ale abyste něco vepsali někam jinou barvou. S touto myšlenkou by se měla spustit blikající kontrolka: „Otoč papír, otoč papír, otoč papír!“

Papír otáčíme taky ve chvíli, kdy dokončíme nějaké téma. Na to určitě nezapomínejte! Jen si to představte, v momentě, kdy na flipchartu stále svítí poznámky třeba k současnému stavu projektu a Vy už mluvíte o výhledech do budoucnosti, je pro publikum náročné se na Vás soustředit a ignorovat psané poznámky, protože vizuálně je stále přilepeno k popsanému flipchartu.

A taková třešnička na dortu, když otáčíte papír, zkuste vyzvat publikum, ať Vám zatleská nebo ať Vám zabubnuje na stehna. Ano, jsme dospělí, ale to neznamená, že si rádi nezabubnujeme ? Zkuste to!

Pravidlo č. 7:
OPATRNĚ S BARVAMI
Pro poznámky používejte tmavé barvy, černou, modrou, hnědou. Zelenou a červenou si opravdu nechte jen pro podtrhávání a zvýrazňování, ano, věřte mi, přijde to. Vždycky to přijde, když budete potřebovat něco zakroužkovat nebo podtrhnout. Vykašlete se na žlutou, růžovou, oranžovou nebo celkově jakékoliv světlé barvy. Nejsou prostě vidět. Zároveň – když Vám fixa dopisuje, ne, opravdu prosím, není to signál k tomu: „Přitlač, vymáčkni z náplně maximum!“ Ale je to signál k tomu, vzít si fixu záložní, ve stejné barvě, která je ideálně vždy po ruce.

Mimochodem, super trik je, když potřebujete nějaké poznámky k Vaší prezentaci, si je předem napsat jemně tužkou někam do růžku flipchartu, uvidíte je jenom Vy, Vaše publikum na ně většinou nezaostří.

Pravidlo č. 8:
ROVNĚ A BEZ KAPITÁLEK
Všichni, fakt skoro všichni mají tendenci psát na flipchartu buď směrem dolů nebo naopak nahoru. Údajně existuje studie, která říká, že když píšete směrem dolů, trpíte nízkým seběvědomím, když píšete nahoru, máte naopak sebevědomí vysoké. Ať tak, či onak, na flipchartu se vyplatí psát ROVNĚ. Je to ale hlavně o tréninku a věřte, za 21 prezentací, opakuji až za 21 prezentací, Vás publikum začne podezřívat, že jste si flipchart předem nalinkoval. Zároveň typografové nedoporučují psát slova pouze velkými písmeny, lidské oko na to není zvyklé a hůře se mu to čte. Proto prosím tiskace, normálně.

A to je konec, přátelé! Moc bych si přála, aby se dané tipy a triky donesly k co nejvíce lidem, kteří opravdu reálně s flipchartem pracují a kterým toto know-how může pomoct. Prosím šiřte tyto podcasty nebo alespoň rady z nich předávejte dál a staňte se součástí revoluce v prezentování v Čechách a na Slovensku!

Znáte někoho komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. Mrkněte na web www.petrabouskova.cz.