Meditace. Před 2 lety jsem si řekla, že to vyzkouším, že se potřebuji uklidnit, přemýšlet jinak, potřebuji se ráno probudit s klidnou myslí a stejně tak usínat. Našla jsem si hromadné meditace, kde je vítán každý. 

Pamatuji si to jako teď, v práci toho bylo kopec, jako vždycky, a já prostě utnula meeting, sbalila notebook a frčela na druhý konec Prahy se konečně vyklidnit. Běžela jsem, protože jsem měla zpoždění. Celá uřícená, ověšená notebookem a těžkou taškou přes rameno, jsem zazvonila na podivné dveře v chodbě plné Buddhů a svíček. Otevřela mi vyklidněná éterická duše oblečená ve velkém lněném pytli a usmála se na mě. Vyhrkla jsem na ni, že se hrozně omlouvám, ale že schůzka a blbec šéf, ale že jsem připravená okamžitě zasednout a meditovat. Chvilku na mě zírala, já na ni, pak mě pustila dovnitř a velice pomalu pravila, že není kam spěchat a že ještě nezačali, ať si s nimi dám čaj. Přisedla jsem si tedy v minisukni ke stolečku (mimochodem to byl ten nejlepší nápad, který mě napad, vzít si minisukni na společnou meditaci)… Nicméně poté, co jsem usedla, mi nabídli čaj. Shovívavě jsem se na ně usmála a zeptala se, jestli by mi neudělali kávu, nějakou silnou, že bych to dnes potřebovala. Všichni kolem mě (já jako jediná jsem na sobě neměla batiku a korálky) se zase shovívavě usmáli na mě a nalili mi zelený čaj. Takhle začalo mé dobrodružství s meditacemi.

Od té doby jsem tam nebyla a ani mi to nechybí, myslím si, že ani já nechybím jim…

Můj přístup k meditování se mění jako roční období, jeden čas jsem se hodně čistila, makala jsem na svých blocích, potřebovala jsem odpustit, zbavit se přesvědčení, zkoušela jsem fakt živý mrtvý. Teď jsem se posunula a snažím se každé ráno si věnovat 10–20 minut vědomé tiché pozornosti… 

No, někdy mi to jde líp, jindy hůř, ale… Proč tady dnes jsme? Nebudu do Vás hustit, že musíte meditovat, jinak jste prostě v háji, ale ráda bych Vám ukázala 5 vedených meditací, kterými jsem si sama prošla a které mi neskutečně pomohly. Na YouTube je bambilion vedených meditací a z mé zkušenosti musím říct, že 90 % z nich stojí za prd, nikam Vás to neposune, ale těch 10 % fakt funguje, doporučuji je pravidelně i svým klientům na Lumina Learning nebo na prezentační dovednosti a ti mi potvrzují, že jim stačila třeba hodinka a fakt si dokázali za 60 minut zpracovat něco, co jsme společně na koučinku objevili a co se jim táhne celým dětstvím. Dnes Vám odkryji tajemství účinných YouTube meditací.

Ať v životě řešíte cokoliv, fakt absolutně cokoliv, pamatujte si, že odpovědi už dávno máte v sobě. Stačí se „jenom“ – a teď to jenom dávám zde před mikrofonem do uvozovek, protože to „jenom“ Vás občas může stát úplně nadpozemské síly – ale stačí se „jenom“ zeptat a mít dost odvahy popravdě naslouchat odpovědi. A s tou odpovědí pak pracovat. Nezaleknout se, nenechat se pohltit strachem, nevyprdnout se na to, že je to nějaká blbost – ale vážně něco změnit. Změna zákonitě musí jít zevnitř ven, nikdy ne opačně.

Určitě se Vám v životě stala nějaká nespravedlnost, něco, co si možná dodnes v sobě nosíte, dusíte to v sobě. Může to být rozchod, může to být nějaká hádka nebo chování Vašich rodičů vůči Vám, může to ale i třeba být hláška od šéfa, která Vás vytočila do běla. 

ZPRACOVÁNÍ NESPRAVEDLNOSTI má dle psychologů 3 FÁZE:
1. fáze je mluvení o tom,
2. fáze je vyjádření emocí, pláč, agrese,
3. fáze je přijetí.

Jenže to není tak jednoduché, přijetí je poměrně náročný proces, jehož cílem je odpuštění. Odpuštění danému člověku, odpuštění sobě, že jsem vůbec dovolil to, co se stalo. Odpuštění samo o sobě je velké téma, do kterého se v rámci tohoto podcastu nechci pouštět, ale kdyby Vás zajímalo, dejte vědět, ráda se tu na toto téma rozbásním, protože mě samotné trvalo asi 5 let, než jsem kompletně odpustila někomu velmi blízkému – ALE! To kompletní odpuštění přišlo až po meditaci, kterou teď s Vámi budu sdílet.

Meditace se jmenuje:
MEDITACE – RADIKÁLNÍ ODPUŠTĚNÍ
Je od Samaya Kefalí, která dělá úžasné vedené meditace, na kterých mě extrémně baví to, že používá speciální techniky na speciální témata. Určitě si tuhle babu najděte, na YouTube má přes 5 tisíc sledovatelů a ty nejlepší meditace nahrála asi před 1–2 lety zpět.
Radikální odpuštění je meditace na hodinu, připravte se, že při ní budete řvát, brečet, křičet. Připravte si kapesníky, zavřete se někam do klidu a pusťte se do toho. Jsem přesvědčená, že Vám pomůže a ohromně Vás tato meditace posune na cestě k odpuštění komukoliv.

Další účinná meditace je taky od Samayi Kefalí a jmenuje se:
MEDITACE – SETKÁNÍ SE STRACHEM
Tato meditace trvá 40 minut a naordinovala bych ji všem, kteří mají z něčeho strach. Ať už víte, čeho se bojíte, nebo jen tušíte, že máte problém, ale nevíte, co s ním – nebo jste nad ním neuvažovali v pojítku se slovem „strach“, tak zkuste tuhle meditaci. Pracuje se skvělou technikou přijetí strachu a jeho transformace do role kamaráda – je to pradávná účinná technika mnichů a musím říct, že funguje perfektně. Zkuste!

Poslední doporučení od této autorky je trošku z jiného soudku, zde už nebudete potřebovat kapesníky. Já osobně si tuhle meditaci pouštím každé ráno v koupelně a čistím si při ní v tichosti zuby a maluju se. Jmenuje se:

DŮVĚŘUJ, VŠE JE V POŘÁDKU
Tato meditace má asi 27 minut a alespoň mě osobně krásně navnadí na to, že vše, co se děje, se přesně tak dít má, že stačí důvěřovat procesu a asi v polovině Vás postaví do láskyplného stavu pozorovatele všeho kolem sebe. Obecně nastavení „jsem pozorovatel“ je nesmírně povznášející věc, která z Vás shodí všechny okovy potřeby kontroly. Tuto meditaci doporučuji si ale určitě poprvé pustit v klidu, v sedě, tichu a až potom pouštět dle potřeby. Co já pozoruji, při tom čištění zubů v koupelně, ačkoliv jsem danou meditaci slyšela už stokrát, každý den mi tam zarezonuje něco jiného, jiná věta. Pořád v ní objevuji něco nového, a to mě fakt baví.

Od této autorky jsou prima i další meditace, je tady třeba Propojení se zemíHarmonizace čakerHojnostOtevření srdce nebo Chrám uzdravení. Pokud Vám teď, jak jsem to jen vyjmenovala, něco zarezonovalo v uších, je to to Vaše téma a udělejte si ještě tento týden hodinku času, ať si toto témata zpracujete. Pokud pouze posloucháte, tak na mém webu nebo na webu Improovio najdete k podcastu i článek přímo s prokliky na dané meditace.

Další mou oblíbenou autorkou, která se ale nesoustředí jen na meditace, ale nazývá se průvodkyní po krajině mysli, je Tereza Kramerová, a od ní mě bavila krátká meditace:

ROZLOUČENÍ S HODNOU HOLČIČKOU
Sama jsem si ji zase vyzkoušela v momentě, kdy jsem měla pocit, že moc na všechno říkám „ano“, že nejsem schopná žít plně svůj život, nebýt ta hodná holčička, která poslouchá jen rodiče a všechny kolem a všem se snaží vyhovět. Meditace má necelých 49 minut a je velmi láskyplná, něžná a obrátí Vám život vzhůru nohama. Doporučuji všem ženám, které by rády říkaly víc „ne“ a zbavily se syndromu poslušnosti. Navíc jsem se dívala, že Tereza má na svém webu i plno meditací ke stažení zdarma, tak můžete mrknout, třeba Vám z toho něco brnkne do noty.

A taková perlička na závěr:
Jestli jste v meditacích noví a nechcete se vrhat do hodinových seancí, kdy si budete něco čistit, spíš byste se rádi během pár minut uklidnili a nebo si vyzkoušeli různé typy meditací, abyste věděli, co Vám sedne a co ne, pak ze srdce doporučuji Netflix sérii Velký průvodce meditací.
Jedná se o fantastickou sérii 8 dílů po 20 minutách, kde na konci každého dílu je asi osmiminutová pidi meditace třeba na pozornost, laskavost, zpracování hněvu, na bolest a tak dále. Za mě bomba! Jestli nemáte Netflix, najdete všechny díly i na uložto. Odkaz přímo zde v článku.

Ze srdce doufám, že Vám dnešní tipy na meditace pomohly a zase Vám ukázaly další metody, jak se sebou vědomě pracovat. Budu moc ráda za zpětnou vazbu!

Znáte někoho komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. Mrkněte na web www.petrabouskova.cz.