Minulý víkend jsem byla u rodičů v Plzni na zahradě a přijela má skvělá kamarádka Míša, se kterou vždycky máme duchaplné rozhovory, které jdou do hloubky, a to mě hrozně baví. Tak jsme s Míšou začaly na terásce probírat, jak přijít na své poslání na Zemi a jaký je vlastně smysl života. Má milovaná maminka stála v kuchyni, která je hned vedle terasy, chvíli nás poslouchala, pak to nevydržela, přišla a řekla: „Holky, Vy se nějak hrozně prožíváte, hrozně se šlukujete. Podle mě řešíte šílený blbosti, to my jsme ve Vašem věku měli úplně jiný starosti. Neřešte pořád jenom sebe.“

Tato moudrá žena v kuchyňské zástěře a vařečkou v ruce měla pravdu. Na druhou stranu, ono je to v dnešní době dost logické, že máme tuto potřebu se v sobě „pihňat“ a egoisticky se zaobírat těmito „blbostmi“. Důkazem je… A to se dozvíte v dnešním podcastu. ?

Naše generace se až vyžívá v tom se v sobě hrabat a strašně se řešit, ale ono je to v dnešní době, době hojnosti a blahobytu, docela normální. Dokazuje to i Maslowova pyramida lidských potřeb. Ta má 5 stupňů, začínáte vždycky dole a na vyšší příčku se můžete přesunout až tehdy, pokud máte uspokojenou příčku nižší neboli danou nižší potřebu.

JAK MASLOWOVA PYRAMIDA VYPADÁ?
Nejníže tedy máme základní tělesné a fyziologické potřeby, pokud tedy máte co jíst a pít, pokud kadíte, spíte a označili byste se jako celkem zdravý jedinec, tuto příčku máte uspokojenou. Posouváme se výše. Na 4. stupni je potřeba bezpečí a jistoty. Sem řadíme jistotu střechy nad hlavou, finanční příjem nebo třeba ochranu před násilím a agresí. Zase, pokud tohle máte celkem zajištěno, momentálně to neřešíte, můžeme se přesunout dál. A jsme uprostřed, na 3. stupínku Maslowovy pyramidy je potřeba lásky, přijetí a spolupatřičnosti. Sem obecně můžeme zařadit citové vztahy, přátele, rodinu, partnery, děti. Jak zpívá Michal David, pár přátel stačí mít, co uměj za to vzít. Šplháme dál a jsme na 2. stupínku, kde se na nás usmívá potřeba uznání a úcty.

Tady to začíná být celkem zajímavé, protože všichni lidé mají potřebu být respektováni, i Vy, moji posluchači a čtenáři, ale… Bacha na to! Nikdo Vás nebude respektovat, pokud dostatečně nerespektujete Vy sami sebe. Co to znamená? Například, proč bych měla věřit a respektovat Váš názor, když vím, že jej sami neustále měníte podle toho, co si myslí ostatní, a nestojíte si za tím, co si myslíte? Nebo, proč já bych měla respektovat Vaši pracovní dobu, když Vy sami ji nerespektujete a třeba mi zvednete telefon nebo odepíšete na e-mail i v deset večer? Tak to je na zamyšlení… Sami si v tomto tématu řežete větev, na které byste tak rádi stáli.

Lidé mají zcela přirozenou touhu být přijímáni, oceňováni a respektováni. Na tomto stupínku se zaseknou všichni, kteří mají nízké sebevědomí a trpí komplexem méněcennosti.

Nízké sebevědomí ale nevznikne jen tak, je důležité si uvědomit, že Vy jste se nenarodili s nízkým sebevědomím a vše – věřte mi, vidím to dnes a denně, ať už na koučincích osobnostní diagnostiky Lumina Learning, na koučincích prezentačních dovedností nebo i na krátkých bonusových koučincích k online kurzu Řeč těla při prezentacích – souvisí s Vaším dětstvím, hlavně s věkem mezi 7 a 10 lety. Jak se k Vám chovali rodiče, co Vám říkali, jestli Vás víc podporovali, nebo kritizovali a tak dále. Na toto téma jsem zpracovala celý podcast, podcast #20: DŮVĚRA, SEBEDŮVĚRA, SEBEJISTOTA, který Vám ze srdce doporučuji si poslechnout. Má asi jen necelých 12 minut, ale věřte mi, ohromně Vám pomůže.

Co zajímavého se pojí ještě s tímto stupněm?

PŘÍČKA POTŘEBY UZNÁNÍ A ÚCTY:
Lidé s nízkým sebevědomím jsou schopni udělat cokoliv pro získání respektu, protože oni sami se nerespektují, takže potřebují dvojité dávky této drogy jménem respekt od okolí. Jsou v podstatě závislí na tom, co si o nich myslí ostatní, protože oni sami si o sobě myslí jenom to nejhorší. A s tím se blbě žije. Tedy ne málokdy je právě tato potřeba, tato touha hnacím motorem pro slávu, prestiž v byznysu a uznání okolí.
A já se musím přiznat, jak se pohybuji ve světě řečníků, školitelů, koučů, zároveň pracuji s řediteli a manažery na vysokých pozicích – ne jednou jsem viděla tento případ špatně nastaveného ega a špatně nastavené celé motivace pro to, dělat byznys. V mé sociální bublině znám takto nastavené převážně chlapy. Nenechte se mýlit. Oni jsou výborní ve své profesi, plno Vás toho naučí a působí navenek neskutečně sebevědomě, rázně, přísně a profesionálně. Ale za touto slupkou se skrývá nízké sebevědomí, pramenící z velmi pohnutého příběhu z dětství, kdy chyběla láska jednoho z rodičů, kdy člověk pochází z nuzných podmínek a tak dále. Tito kouči a školitelé působí velmi sebevědomě, ale uvnitř to jsou jen vystrašení kluci, kteří se zasekli na 2. příčce a potřebě úcty a respektu.

Já osobně jsem vždy opatrná se slavnými lidmi, kteří mi začnou vyprávět nebo to všude cpou na svých webových stránkách, jak se vypracovali z ničeho, jak doma nikdy neměli žádnou podporu, a přesto teď vydělávají miliony. Ono z prezentačního hlediska tyto příběhy fungují skvěle. Na začátku máte hrdinu v nesnázích, fandíte mu, on se pak popere se všemi překážkami, a nakonec tady máme happy end. A ano, klobouk dolů před výkony těchto lidí, klobouk dolů před jejich disciplínou. Neměli to jednoduché a ta startovací čára pro ně byla daleko dál než pro lidi, kteří pochází z normálních, milujících, podporujících rodin… Zároveň Vás tihle školitelé  – věřím tomu – toho plno naučí, ale… Na pivo s nimi jít nechcete. Po lidské stránce – alespoň co já mám tu zkušenost – to podivně nastavené ego – což je vlastně těžce vybudovaná tvrdá skořápka nějaké skrčené přirozené sebedůvěry – vždycky nějak projeví, ať už v tom, jak se třeba chovají k číšnici, jak mluví o svých klientech, o rodině, jak si ze sebe tito lidé neumí udělat legraci nebo přiznat, že nemají pravdu. Pokud s nimi strávíte více času, tak to poznáte. Pokud je ale máte jen na jedno školení, tak to neřešte.

A je ještě dobré dodat, jednou věcí jsou překážky v dospělosti, jako já, když jsem se pozvracela před svou první konferencí strachy, zpracovala jsem to a teď školím jak prezentovat, a druhá věc je opravdu výchova a smutné příběhy z dětství. Ta výchova Vás poznamená, ani nevíte jak, a pokud si to nezpracujete, nepřijmete své bloky a strachy, tak Vás to ovlivňuje více či méně celý život.

A teď se konečně dostáváme k tématu potřeby seberozvoje v rámci druhé příčky a v tomto odvětví právě bezvadně fungují online kurzy na sebevědomí, např. Ženy, najděte odvahu žít podle svéhoTy jsi vítěz! a podobné. A já věřím, že Vám to určitě může pomoci.

A už jdeme do finále, tam máme špičku pyramidy, kde se skrývá POTŘEBA SEBEREALIZACE.
Pokud tedy máme nějaké sebevědomí a sebedůvěru, přichází na řadu instinktivní potřeba naplnit své schopnosti a snaha být nejlepší verzí sama sebe. Schválně, jste již ve vrcholku pyramidy?

DLE MASLOWA MUSÍTE SPLNIT NÁSLEDUJÍCÍ ASPEKTY:
1. Přijímáte okolnosti života (přijímáte láskyplně sami sebe) namísto toho, abyste okolnosti života odmítali, stěžovali si na ně nebo se jim vyhýbali.
2. Jste spontánní v tvorbě myšlenek a činů a jste tvořiví.
3. Problémy neobcházíte, snažíte se je řešit.
4. Vážíte si života, máte rádi ostatní lidi, snažíte se je posuzovat objektivně bez předsudků.
5. Máte vnitřní etiku, která je nezávislá na vnější autoritě. 

Pojďme si to shrnout. Pokud tedy jste relativně zdraví, máte práci, střechu nad hlavou, máte někoho, kdo Vás má rád a máte přirozenou sebedůvěru, pak je zcela přirozené, že si kupujete seberozvojové knihy a máte touhu stát se lepším člověkem. Tady už mluvíme o sebevzdělávání v návycích, prokrastinaci, sebekoučinku, lepší pochopení sebe sama, například pomocí Lumina Learning nebo zlepšení se mnou ve svých prezentačních dovednostech.

Samozřejmě v momentě, kdy Vás třeba vyhodí z práce a Vy máte vidinu, že budete brzy na mizině, pak Vám jsou nějaké knížky, podcasty a koučink s Bouškovou jedno, protože jste právě spadli na 4. stupínek – pocit bezpečí a jistoty – a řešíte práci novou. Neřešíte nic jiného. 

CO JE NA ÚPLNÉM VRCHOLKU?
A co jsem do nedávna nevěděla, že nad potřebou seberealizace je ještě tzv. SEBETRANSCENDENCE neboli duchovní potřeby. Sem spadají lidé, kteří dosáhli ve svém osobním růstu již jistého naplnění a teď se zajímají o tzv. vrcholné zážitky – sem patří hluboká práce neboli práce ve flow, intenzivní momenty inspiraceokamžité a bezrozměrné spokojenostiextáze kreativity a tak dále. Pokud jste na stupínku sebetranscendence, tyto pocity již zažíváte a pracujete na jejich prohloubení a prodloužení. Sem bych zařadila publikace třeba o náboženství, meditacích a celkové hledání vyššího principu, o vesmíru nebo o kvantové fyzice.

Osobně mi tento podcast přijde neskutečně zajímavý a doufám, že i Vás dnes obohatil, a moc Vás prosím, pokud tam byla alespoň jedna myšlenka, která Vám dnes uvízla v paměti, řekněte ji ještě dnes alespoň jednomu dalšímu člověku, ať se povědomí o Maslowově pyramidě a její roli v dnešní společnosti šíří dál.

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?

Sdílejte je, prosím, se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.

Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak si mě určitě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Mrkněte také na můj web www.petrabouskova.cz.