Důvěra je mrcha. Tak schválně, kolikrát jste někomu důvěřovali a on Vás zradil? Kolikrát jste dali své křehké srdce do rukou někoho, komu jste věřili, a on ho v nečekanou chvíli rozdrtil na prach? Ostatně jak radí moudrá přísloví: „Nikdy nikomu nevěř, pamatuj, že i démon byl jednou anděl,“ nebo „svět je plný falešných lidí, nevěř nikomu!“ nebo jedno takové pěkné sebemrskačské „můj problém je ten, že občas věřím lidem, kteří lžou,“ až na to, že je to všechno blbost a tohle smýšlení Vás dostane do pekla. Jak to vím? Sama jsem se smažila v pekelném kotli. Dnes to bude o tématu, které se naším životem prolíná od začátku do konce.

Od svých 18 let jsem měla štěstí na kluky, všichni byli opravdu zlatí, se kterými jsem se cítila v bezpečí, kterým jsem plně věřila a na které jsem se vždycky mohla spolehnout. Zlom nastal, když jsem se se přestěhovala před 7 lety do Prahy. Byla jsem nadšená z nového města, nových lidí, nových zážitků a bláznivě jsem se zamilovala, vše bylo jako z pohádky. Do té doby, než jsem po měsíci seděla u sebe na gauči, brečela a nechápala. Až zpětně mi došlo, že daný klučina trpěl narcistickou poruchou osobnosti, že vše byla od začátku ať už vědomá nebo nevědomá manipulace. Nebudu Vám lhát, zničilo mě to, totálně jsem se uzavřela, měla jsem pocit, že nemohu věřit nikomu, že si každého musím na začátku pořádně proklepnout. Nejvíc jsem z toho samozřejmě vinila i sebe: „Jak to, že jsem to neprokoukla dřív?“ A protože je kvantová vlna života plná legračních opakujících se scénářů, v následujících 4 letech jsem potkala ještě pár takových podobných. Upřímně, trvalo to, než jsem se z toho vyhrabala, a teď chodím s nejlepším klukem na světě, jehož srdce je tak otevřené a čisté, že vlastně chápu, proč jsem ho nepotkala dřív. Protože před tím bych ho poslala do háje. Tehdy jsem si pustila k tělu opravdu rodinu a nejbližší přátele.

Bez důvěry to ale nejde, bez důvěry nebudete mít dobrá přátelství, dobrý business, Váš vztah půjde do kytek. Důvěra je ale zároveň pěkně riskantní, už jen z její definice: Důvěra je sázka na nejisté chování a jednání druhých. Je to jakýsi stav, kdy spoléháme na druhé bez možnosti bezpečně vědět, jak dopadne budoucí výsledek. Laicky řečeno, důvěra znamená, že někomu doširoka otevřete srdce a věříte, že do něj nezabodne nůž.

Věta, která mi v tomto ohledu nesmírně pomohla, zněla: Je naše volba, komu důvěru svěříme, ale je jejich volba, jak s ní naloží. Tedy v momentě, kdy někomu vložíte do rukou Vaší důvěru, je to jen na nich a jejich charakteru, co s ní udělají.

Před 4 lety jsem tedy zatvrzele tvrdila, že nemám odhad na lidi a že má intuice v tomto ohledu nefunguje. Což se časem ukázalo taky jako pěkná blbost. Intuice funguje všem, hned na první dobrou a jestli tvrdíte, že ne, jen se Vám stalo něco, co Vás zablokovalo a Vy jste přestali věřit svému úsudku.

Jak intuice funguje?
Někoho vidíte a Váš mozek začne okamžitě vyhodnocovat slovní projev, mimiku, gestikulaci, postoj a držení těla a během asi 7 vteřin Váš mozek blikne zeleně, nebo červeně. Osoba hodna nebo nehodna důvěry. V reálu je to jen takový pocit, objektivně nevíte, proč Vám ten člověk není sympatický, vždyť jste ho přece teprve potkali, ale nesedí Vám. Nevíte proč. Co se stane potom? S daným začnete mluvit a řeknete si: „Ty, ba ne, je úplně v pohodě, normální, zase jsem se spletl v úsudku, to jsem klasický já.“ A po pár týdnech, měsících, letech spolupráce se ukáže, že ten člověk je opravdu v něčem divný a že ten úplně první pocit byl vlastně správný. Jenže to na daný pocit už dávno zapomenete a raději se mácháte v myšlence, že jste jej zase neodhadli. Schválně, není Vám to povědomé?

Jak intuici zesilovat nebo znovu nastartovat?
Existuje pár způsobů, podle mě jsou nejúčinnější 3. Jóga, meditace a otužování. Při všech těchto aktivitách se naciťte na sebe, představte si, že Vaše vědomí sestupuje do srdce, prostě se silně soustřeďte na srdce a věřte mi, že během pár týdnů bude Vaše intuice nádherně probuzená k životu.

Jak tedy bezpečně důvěřovat?
Za prvé, už z výše zmíněné definice, bezpečně důvěřovat nejde nikdy. Za druhé, důvěra je velice úzce spojena se sebedůvěrou a z ní plynoucí sebejistotou. Jak moc důvěřujete sobě, tak moc důvěřujete ostatním. Jak moc jste si jistí svými činy, tak jste si jistí činy ostatních. Jednoduchý příklad je žárlivost.
Žárliví lidé jsou žárliví proto, protože si nejsou sami sebou jistí, že by partnera nepodvedli. Sami v sebe nemají takovou důvěru, že by je první pokušení nesvedlo do propasti nevěry. Jak podvědomě tedy měří sebe, měří i své partnery, a hysterická scéna je na světě.

Další krásný příklad byl, když kamarádka začala podnikat a dala výpověď v práci. Celá rodina měla strach, ptala se jí, jak to zvládne bez jistoty stálého příjmu, bez interakce se spolupracovníky. Pamatuji si, jak mi Jitka zničeně volala, že jí ani jeden člověk z rodiny nevěří – pak jsme ale přišli na to, že oni nevěří jenom sobě. Oni by nikdy nezačali podnikat, protože by měli hrozný strach, a svou nízkou sebedůvěru jenom projektovali na Jitku. Ptali se jí na ty otázky, na které by oni sami v její situaci neměli odpovědi.

Kdy a jak v nás vzniká důvěra?
Asi nebudete až tak překvapeni, když Vám řeknu, že zase v dětství a je úzce spjata s výchovou rodičů a s tím, jak si Vaši rodiče věří, nebo nevěří. Teď to bude trošku komplikovanější, protože to je pěkně zamotaný kruh, ale pokusím se to vysvětlit jednoduše. Pokud Vaši rodiče nebyli vnitřně sebejistí, tedy často pochybovali o svých schopnostech a rozhodnutích, stejně tak přistupovali i k Vám, tedy nedůvěřovali ani Vašim dětským rozhodnutím a schopnostem. Měli třeba o Vás zbytečný strach. V momentech, kdy jste měli být odkázáni sami na sebe, podvědomě nevěřili, že to zvládnete. Tím, že Vaši rodiče, ti absolutně nejbližší, ve Vás nevěřili, nevěřili jste tím pádem ani Vy sami sobě. Proč byste měli.

Je to až kouzelně pitomý řetězec. Vaši prarodiče nevěřili v sebe, tím nevěřili ve Vaše rodiče, tím ty rodiče nevěřili sami v sebe, tím nevěřili ve Vás, své děti, tím Vy nevěříte pořádně sami sobě a tím logicky nevěříte ani ostatním. Pamatujte si, v momentě, kdy si tohle uvědomíte, můžete na tom okamžitě začít pracovat a tento bludný řetěz nebo kruh přeseknout!   

Pracovat na své sebedůvěře můžete třeba tak, že se lépe poznáte a pochopíte, jak a proč fungujete, popíšete si své silné stránky, poznáte ty slabé a uvědomíte si, že třeba na nich není potřeba ani pracovat. Na to vše se podíváme příště, zabrousíme do Lumina Learning a zaměříme se na 8 klíčových aspektů Vaší bytosti!

V neposlední řadě, důvěra, sebedůvěra a sebejistota jsou základy dobrého sexu a jestli jste ještě neslyšeli mé zatím asi nejkontroverznější podcasty, tak ze srdce doporučuji podcast č.14č.15č.16 a podcast č.18.

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými partnery, kolegy nebo přáteli. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz.