Víte, co je tzv. syndrom „MAS“? Kromě toho, že jde o velmi vážnou komplikaci revmatických onemocnění, mluvíme zde o syndromu aktivovaných makrofágů. Podle Davida Gradyho jde taky o syndrom bezmyšlenkovitého přijímání pozvánek v kalendáři. Dle Gradyho zde nemáme jenom jednu globální epidemii covid-19, ale zároveň dennodenně trpíme kvůli epidemii „MAS“.  Jde o nedobrovolný reflex, kdy člověk akceptuje jakoukoliv pozvánku na schůzku v momentě, kdy mu přijde do kalendáře. Zkrátka něco přijde, Vy to odklepnete a hups: „Jej, musím letět, promiň, už teď jsem pozdě na schůzku.“ A o těchto online schůzkách to bude i dneska.

Na rozdíl od korony, se kterou toho až tak moc nezmůžeme, nebo se mi to alespoň dle situace tak zdá, se schůzkami toho dokážeme dost. Stačí, abyste Vy změnili své schůzky a ostatním nezbyde nic jiného než se přizpůsobit a v ideálním případě se Vámi nechat inspirovat. Zvěte jen lidi, které na schůzce opravdu potřebujete, neakceptuje od ostatních „možná“. Buď se schůzkou závazně počítají, nebo nepočítají, protože buďte si jistí, že „možná“ je na 99% „ne“. Pište do pozvánky agendu, o čem to bude a jaký je předpokládaný výstup. Moderujte schůzku tak, abyste skončili včas, pamatujte si, když skončíte dříve, všichni to ocení, když skončíte déle, nikdo na Vaše schůzky už nebude chtít chodit.
Nechte mě se teď na chvilku zasnít nad světem, kde každá schůzka je efektivní a každá schůzka je důležitá. Důležitost jí ale dodáváte i Vy! Tím, jak na kameře vypadáte, jak se na schůzku připravíte.

V minulých dvou podcastech, v podcastu #10 a podcastu #11 jsme rozebrali, jak nastavit všechno kolem Vás, jak nastavit přímo Vás, abyste udělali absolutně profesionální dojem na každé Vaší schůzce. Dnes se podíváme zblízka na to, jak celou tuhle geniální skladbu rozpohybovat a rozmluvit, abyste vždy dosáhli přesně toho, čeho dosáhnout chcete!

Pétino onlinové pravidlo č. 6:
6. GESTIKULUJTE, GESTIKULUJTE, GESTIKULUJTE
Logicky, když si nastavím kameru (nebo resp. nenastavím, prostě ji jen zapnu a protistrano, zblázni se) a je mi vidět jen má ohromná palice, pak se blbě gestikuluje. Nebo i kdybych tam nějak plácala s rukama, tak nejsou vidět a je to tedy celé k prdu. Gestikulace zde pomáhá tak maximálně mně, že mluvím uvolněněji a nedělám tolik výplňkových slov. Protistrana mi ale jen zírá na chloupky v nose, které mi moc vizuálně nedokreslují moje myšlenky. Pokud tedy Vaše téma není „Správná délka chlupů v nose u mužů a žen“. Budu teď velmi naivní a budu si myslet, že po poslechnutí posledních dvou podcastů (podcast č.10 a podcast č.11) už víte, jak si kameru správně nastavit a že jste na obrazovce vidět po lokty.

Určitě nenechte ruce ležet na klávesnici, ukažte je. Využijte celý prostor v dolní části obrazovky a po stranách. Dole můžete pohybem rukou krásně dokreslovat vývoj událostí, pohyb, odkud kam se potřebujete v daném projektu dostat, po stranách pak názorně publiku dokážete, že čísla covid případů opravdu rostou nebo kolik online nákupů se provedlo na Vašem e-shopu ve stejnou dobu loni a kolik letos. Jenom díky tomu správnému pohybu rukou, člověk naproti Vám pochopí daleko lépe myšlenku a lépe si ji zapamatuje! A Vy budete vypadat jako totální profíci!
To vše jenom díky gestům. Jak správně ukazovat gesta vývoje, posunu, časové linky, jak vyjmenovávat věci a jaké 4 druhy gest máme, to vše a daleko víc učím ve svém online kurzu ŘEČ TĚLA.

Suma sumárum: Ukažte ruce! Gestikulujte úplně stejně, jako byste gestikulovali na živém setkání. Používejte spodní a boční stranu obrazovky.

Zajímá mě a úkol pro Vás: Používáte ruce na online schůzkách nebo moc nevíte co s nimi? Všímejte si na Vašich schůzkách, jak používají ruce Vaši kolegové a kolegyně. Pomáhají si vědomě gesty při vysvětlování jakékoliv problematiky nebo tam jen tak občas plácnou dlaní a ruce zase bleskurychle zmizí?

Pétino onlinové pravidlo č. 7:

7. KDYŽ SI PÍŠETE POZNÁMKY, ŘEKNĚTE TO
V momentě, kdy si píšete něco tužkou na papír, dají se Vaše pohyby odhadnout, ale stejně ze začátku, když si tam něco šmrdláte na stole, lidi, kteří jsou s Vámi na hovoru, musejí přemýšlet, co se tam vlastně děje, nedejbože dostanou pocit, že tam něco děláte na mobilu a nevěnujete jim pozornost. Mimochodem, pak jste v průšvihu. Není horší pocit, než že Vás protistrana úplně ignoruje. Jednoduše to odbourejte tím, že ukážete na kameru tužku a řeknete, co děláte: „Já si budu psát poznámky, jo…“ Stačí.
Někomu vyhovuje víc si během schůzky psát rovnou v počítači do wordu nebo poznámkového bloku. Je to efektivnější, ale ještě blbější. Protože to vypadá úplně klasicky, jako když Vám najednou přijde dost nudné a nedůležité, co člověk na callu říká, a tak si začnete brouzdat pro internetu. Ačkoliv děláte úplný opak, vypadá to takhle! Není absolutně nic jednoduššího než opět tuto aktivitu „zvědomit“ (mimochodem, slovo „zvědomit“ není slovo, ale já ho ráda používám, protože přesně vystihuje to, co tu děláme, tedy jistou automatickou aktivitu nebo reakci na něco začnete dělat vědomě, uvědomujete si ji a v tomto případě si ji uvědomují i ostatní). Zase můžete říct: „Promiň, budu si jen psát do počítače poznámky k tomu, co říkáš.“ A je po problému, navíc jste mu polichotil! Aha, takže asi to, co říkám, je tak důležité, že on si píše poznámky. Páni! To si musím dát záležet!

Suma sumárum: Když si píšete poznámky, vždy to řekněte. Vždy to „zvědomte“. Ušetříte tak všem lidem na schůzce pocit, že melou blbosti a Vy jste zahájil na Zalandu nákup bot nebo kontrolujete, jestli není něco nového na Pornhubu. ?

Zajímá mě a úkol pro Vás: Otázka je dost nasnadě, píšete si poznámky, jak si je píšete? Jste vyznavači spíše propisek a bloků nebo máte třeba na externím monitoru zapnutý notepad nebo word? Napadlo Vás někdy, ukázat vědomě propisku na kameru nebo říct ostatním, co tam děláte, když to vypadá, že nedáváte pozor? 

Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz.