Sebeláska. Slovíčko, které nám pořád někdo mlátí o hlavu a co vlastně v praxi znamená, to nikdo nedokáže přesně popsat. Vzala jsem si na pomoc Wikipedii a její bezvadný výklad:

Sebeláska je „láska k sobě“ (hmm, překvapivě ?) nebo je to „respekt k vlastnímu štěstí nebo výhodě“. Byla a je vnímána zároveň (a tady je ten průser, to slovo zároveň, proto nám to nejde) jako základní lidská nutnost  a morální chyba podobná egoismu, narcismu, domýšlivosti a sobectví.

Jak vypadá můj den, když se snažím a pokouším o tenhle ‚respekt k vlastnímu štěstí‘, na to se prakticky podíváme v dnešním podcastu. V minulém dílu jsem s vámi zcela otevřeně sdílela svůj příběh o tom, jak jsem nesnášela své tělo. U mě je sebeláska hluboce spojená právě s vnímáním vlastní postavy a toho vizuálu navenek. V podcastu #04 jste se dozvěděli, jakými fázemi jsem si prošla, co všechno jsem neúspěšně zkoušela a kam mě to dovedlo. Zároveň jsem s vámi sdílela svoje úplně základní pravidlo, kterého se držím a které ve mně konečně zažehlo tu mršku sebelásku. Jestli jste neslyšeli, určitě ze srdce doporučuji podcast #04. A dnes rovnou skočím do dalších pravidel a praktických činností, díky kterým pečuji o sebe, své tělo a svého ducha, abych mohla být tím spokojeným a živým prezentačním hurikánem.

Pétino pravidlo sebelásky č. 1:
1. NECHÁM PLNOU MYČKU KLIDNĚ DO RÁNA. 
Tohle určitě zná snad každá ženská. Ještě je potřeba vyndat myčku, uklidit prádlo, vytřít kuchyň. Přece nepůjdu spát, když je špinavý talíř v dřezu. Jo, měla jsem to taky tak! Já mám dokonce zafixováno z domova, že před odjezdem na dovolenou musí být všude perfektně uklizeno, protože co kdyby k nám přišel zloděj a viděl by ten bordel. Změnila jsem to. Musela jsem. Prostě se teď mrknu na myčku a řeknu si: „Chce se mi, nebo se mi nechce to teď vyndat?“ Popř.: „Musím to opravdu nutně vyndat teď?“ A když si řeknu, že ne, tak se na to vykašlu a jdu spát. Ono to počká do rána. (Fakt, vyzkoušeno. ?) A ráno mi to už třeba nevadí.

Pétino pravidlo sebelásky č. 2:
2. KONČÍM V 18:00 A HASTA LA VISTA BABY!
Tohle bylo těžký. Nepracovat třeba do sedmi nebo do osmi večer, protože mě má práce strašně baví, ale fakt zabouchnout v šest notebook, i když tam na mě nějaká práce ještě čeká, a jít rozvíjet svého ducha. Dost mě v tomhle zasáhla knížka Mnich, který prodal své ferrari, kde je psáno, že stejnou měrou by člověk měl rozvíjet práci a ducha. Rozvojem ducha je myšleno kreativa, odpočinek, meditace, cokoliv, co není business. Když to budete dělat, budete ještě úspěšnější v tom businessu, protože budete mít víc energie, větší kreativitu a hlavně budete prostě víc žít a míň budovat ten život.

Já třeba si maluju (Maluj dle čísel), cvičím jógu, prásknu sebou do postele a čtu si knížku. Teď i občas vařím. Prostě dělám věci, co chci dělat, ne který musím dělat (viz ta myčka) a tohle dělám většinou tak hodinku až dvě a pak si dám večeři a koukám s přítelem třeba na seriál. A ne, nemáme zatím děti, takže to se potom změní, ale i tak si chci vždycky najít chvilku pro sebe. A zároveň je tady hrozně důležitá otázka, kterou si položte, než si budete chtít vložit do svého harmonogramu třeba hodinu klídečku. Zeptejte se sami sebe: „Co v té hodině dělat nebudu, abych mohla dělat tohle?“ Co vynechám, z čeho si ukrojím. Klíčová věc, kterou ale nemám z vlastní hlavy, inspirovala jsem se Míšou Měřinskou z podcastu Magicky ženská. Já jsem si třeba ukrojila z toho businessu, prostě pracuju míň. Tečka.

Pétino pravidlo sebelásky č.3:
3. INVESTUJI DO SEBE – BEZ VÝČITEK. 
Tohle je pro mě novinka! Začala jsem si kupovat kvalitní krémy, dražší oblečení, objednávám si oblečení online, těším se po koroně na masáže. Na to jsem vůbec nebyla zvyklá, ale oči mi otevřel můj přítel a pak má kamarádka-klientka. Přítel totiž miluje tenisky a hodinky a investuje do sebe a kupuje si fakt dobrý boty, moderní hodinky a totálně bez výčitek. A mě to rozčilovalo, ale pak jsem se zastavila a zeptala jsem se sama sebe, proč mě to vlastně tak rozčiluje. A došlo mi, že kvůli tomu, že to vlastně sama nedělám – já si to nedovolím a on si to dovolí. A ta kamarádka mi zase dala jako dárek za koučinky drahý šampon, a když jsem se na to tvářila, že tohle je moc… tak mi řekla: „Hele, do čeho jinýho investovat, než ku*va do sebe?“ ? Je na tom kus pravdy.

VELKÉ FINÁLE:
Nechte myčku plnou klidně do rána, dělejte domácí práce, až když se vám jakž takž bude chtít. Ne, fakt je nemusíte dělat hned teď! Věnujte si denně alespoň hodinu času na pěstování svého ducha, dělejte věci, které jste vždycky chtěli dělat, které vás bavily, když jste byli malí. Investujte do sebe, ať už máte slabost pro hezké oblečení, pro dražší kosmetiku, nebo pro kvalitní jídlo. Rozmazlujte se a nikdy si nic nevyčítejte! Život tu je od toho, aby se žil, ne pořád jenom budoval.

Budu moc ráda, když mi do komentářů nalijete další inspiraci, co děláte v rámci sebelásky. Jak o sebe pečujete a jak se rozmazlujete. Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci? Sdílejte je prosím se svými kolegy, přáteli, s rodinou. 

Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna vy.

Gratuluji vám! Jste u posledního odstavce, skvělá práce! Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedInFacebookInstagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů, nálož tipů a triků do emailu. A v neposlední řadě, jestli by vás zajímalo, jak odprezentovat cokoliv úspěšně díky těm správným gestům, je tady pro vás můj unikátní online kurz ŘEČ TĚLA od hlavy až k patě PŘI PREZENTACÍCH.